LXQt 0.7.0, pierwsza wersja połączonych projektów LXDE-Qt i Razor-qt

12
2075
Pulpit
Pulpit

Jerome Leclanche ogłosił udostępnienie LXQt 0.7.0, środowiska graficznego, które jest efektem połączenia się zespołów LXDE-Qt i Razor-qt. Domyślnym menedżerem plików jest PCManFM-Qt, a pełna modularność komponentów systemowych pozwala na łatwą wymianę aplikacji. Udoskonalono ustawienia klawiatury i myszki, ulepszono zarządzanie usługi systemd, dodano narzędzie obconf-qt dla użytkowników Openbox i compton-conf dla właścicieli Compton, dodano wstępną obsługę Raspberry Pi i FreeBSD, ulepszono zarządzanie wirtualnymi pulpitami.

4 lipca 2013 roku na serwerach projektu LXDE, udostępniono port środowiska graficznego, które zostało całkowicie przepisane z wykorzystaniem bibliotek Qt. Programiści LXDE-Qt zdecydowali się na osobną gałąź z Qt, aby sprawdzić możliwości nowej biblioteki oraz być przygotowanymi na przejście z Xów na Waylanda.

W kilkanaście dni później, tj. 22 lipca 2013 Jerome Leclanche, lider projektu Razor-qt poinformował, że chce połączyć wysiłki z projektem LXDE, włączając lub przenosząc część kodu do LXDE-Qt. Głównym powodem decyzji była zbyt mała liczba programistów, którzy są w stanie aktywnie rozwijać projekt, a LXDE cały czas brnie do przodu.

Osoby chcące zainstalować nowe środowisko, powinny skorzystać z PPA Lubuntu Daily: ppa:lubuntu-dev/lubuntu-daily.

Poprzedni artykułIntel VA-API 1.3.1
Następny artykułUnvanquished Alpha 27 z 7 nowymi zestawami skompresowanych tekstur
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

12 KOMENTARZE

  1. Wygląda to pysznie :-).

    Nigdy nie potrzebowałem aż takiej konfigurowalności jaką prezentuje KDE.

    Poczekam sobie aż to dopracują i ukaże się jakieś distro z LXQt. Liczę, że kolejne Lubuntu i openSUSE będą to już miały domyślnie.

  2. Mnie też cieszy ten projekt, aczkolwiek bardzo bym się uradował, jakby Xfce wreszcie ruszyło do przodu, bo obecnie to jest zastój od 3 lat w stabilnych wersjach, a ciągle rozwijają Xfce 4.11, które jest w powijakach.

    • Compton jest dekoratorem okien – coś jak Compiz tylko, że obsługujesz za pomocą komendy dodawanej do autostartu lub któregoś z plików konfiguracyjnych (nie pamiętam dokładnie którego). Pozdrawiam serdecznie.

    • Oczywiście o to mi chodziło. Mój błąd jeśli chodzi o nazewnictwo. Przepraszam i dziękuję za poprawienie. Pozdrawiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj