LyX 1.6.10

LyX 1.6.10

przez -
4 558
Oprogramowanie

LyX jest edytorem do systemu składu tekstu LaTeX, przeznaczonym jest użytkowników, którzy oczekują wysokiej jakości składu tekstu i wygody podczas pisania. Pozwala on autorowi skupić się na treści i logicznej strukturze dokumentu, natomiast wyglądem w tle zajmuje się LaTeX, który faktycznie składa tekst w akapity i strony. Program zapisuje dokumenty w formacie tekstowym wzorowanym na XML-u (w sensie struktury, nie znaczników). Na czas kompilacji dokumentu LyX konwertuje dokument ze swojego formatu do formatu LaTeX-a.

W zależności od wybranego sposobu konwersji dokumenty wynikowe są w formacie DVI, PostScript (konwertowany z DVI), PDF (bezpośrednio albo za pomocą ps2pdf lub dvipdfm) lub HTML (wymaga dodatkowego konwertera).

Do korzystania z programu nie jest wymagana znajomość LaTeX-a, chociaż ta wiedza pozwala na pełniejsze wykorzystanie programu. W treści dokumentu można korzystać z notacji LaTeX-a w specjalnym trybie. Użytkownicy cenią sobie wygodę podczas tworzenia i edycji tabel w trybie graficznym.

Najnowsza i zarazem ostatnia aktualizacja stabilne wersji 1.6.x dodaje możliwość otwierania dokumentów z wydanej niedawno wersji LyX 2.0.x. Jest to pewne udogodnienie dla osób, które wymieniają swój kod z kimś, kto posiada nowszą wersję programu. Należy przy tym pamiętać, iż LyX 1.6.10 nadal zapisuje dokumenty w formacie 1.6, dlatego nie może on wyprodukować cech nowej wersji, a jedynie je interpretować.