Magazyn OO.org i Software Wydawnictwo – część druga

Magazyn OO.org i Software Wydawnictwo – część druga

przez -
4 439
Prasa, Czasopismo

Jakiś czas temu poinformowałem, że Software Wydawnictwo zamierza wydać magazyn poświęcony OpenOffice.org. Podzieliłem się również swoimi obawami co do wykonania przez tą firmę.

Pojawiło się kilka nowych detali. Na listę mailingową OpenDocument Followship napisał przedstawiciel SEPT-Solutions. SW złożyło mu “ofertę” pisania do magazynu. Oprócz tego podzielił się informacjami, że magazyn ma składać się z marnych 35 stron (Dla porównania. Cieniutki Linux+ składa się z 80 stron a i tak 1/3 gazety to reklamy). Pierwszy numer ma pojawić się pod koniec lutego w Niemczech, późnij w innych krajach. Software Wydawnictwo całkowicie przemilczało sprawę zapłaty za pisane artykuły!

To co negatywnie zaskoczyło członków ODF to wiadomość, że Software Wydawnictwo chce nazwać swoją gazetę, OpenOffice.org – tak po prostu! Jean Hollis Weber zaskoczyło również w SW brak wizji konsekwencji! Bo to zwyczajna kradzież marki. SW/OO.org Magazyn nie jest w żaden sposób związany z projektem OpenOffice.org. Sprawa trafiła na listę mailingową dotyczącą marketingu i toczą się rozmowy. Zasugerowała również zmianę na nazwę “The Unofficial OpenOffice.org Magazine” ;-) Alex Hudson uważa, że wykorzystywanie marki to nadinterpretacja pojęcia wolne oprogramowanie, a taki postępek jest zabroniony tak samo jak w przypadku nazwy MS Office Magazyn

> My contact told me that it will be called OpenOffice.org, but with a remark that it is independent and not related to OpenOffice.org

That does seem deliberately deceptive, to me. If they called it “Microsoft Office” theyd be in a world of trouble, and I don’t see why it should be different just because its OOo and not MS.

Ktoś mógłby pomyśleć, że przemilczenie sprawy zapłaty za pisanie artykułów i inne złe cechy SW, które pojawiły się w listach to skutek uboczny międzynarodowej współpracy. Pewne niedociągnięcia. Może tak jest, a może nie. Parę tygodni temu natknąłem się na kilka informacji. Artykuł na witrynach GW opisujący sukces wydawnictwa jak i komentarz byłego pracownika. Przejrzałem notatkę jak i komentarze. Ludzie zarzucają firmie Pawła Marciniaka m.in:

  • obrażanie pracowników
  • uprawianie mobbingu
  • wielomiesięczne spóźnienia z wypłatami
  • … lub nie płacenie w ogóle za wykonaną pracę
  • zmuszanie do pracy w nadgodzinach
  • nie płacenie za nadgodziny
  • błyskawiczne zwolnienia (z dnia na dzień) bez podania przyczyny
  • rozbijanie zespołów
  • niechlujstwo (masa błędów w magazynach)
  • ogólnie naruszanie prawa pracy

Niektórzy ludzie postujący w komentarzach podali się za byłych pracowników, wspomnieli również, że sądują się z wydawnictwem o zaległe pensje. Pan Jarosław (aka jaroslav) nie był łaskaw odpowiedzieć mi na żadne pytanie zadane w komentarzach

Ciekawe jak sprawa niepłacenia redaktorom SW w Polsce odnosi się do przemilczenia spraw płacy dla redaktorów z zagranicy.

Hmm, co z tego wyniknie?….