Mageia 1

9
2301
Mageia
Mageia

Wydano stabilną wersję systemu Mageia 1. Projekt ten powstał jako fork dystrybucji Mandriva Linux we wrześniu 2010 roku. Sponsorowany jest przez organizację non-profit i rozwijany przez ponad 100 osób z całego świata. Podstawę systemu stanowi jądro 2.6.38.7. Poprawiona została obsługa procesorów AMD Fusion oraz Intel Sandy Bridge i Panther Point.

W systemie znajdziemy X.Org Server 1.10.1 oraz sterowniki Nouveau, które są domyślnie instalowane dla kart graficznych nVidia. W systemie znajdziemy również RandR 1.2.

Ze środowisk graficznych mamy do wyboru: KDE SC 4.6.3, GNOME 2.32, XFCE 4.8.1 oraz LXDE. Dostępne są również takie menadżery okien jak: Openbox, WindowMaker, IceWM, Fluxbox, Fvwm2.

W systemie dostępne są trzy przeglądarki internetowe: Mozilla Firefox 4.0.1, Google Chromium 11.0.696.65, Epiphany 2.30.6.

Pakietem biurowym stał się domyślnie LibreOffice 3.3.2.2. W dystrybucji znajdziemy również aplikację GnuCash 2.4.5, VirtualBox 4.0.6, WINE 1.3.20.

Pełna lista zmian znajduje się w notce o wydaniu.

Poprzedni artykułopenSUSE 12.1 Milestone 1
Następny artykułScientific Linux 6.1 Alfa 1

9 KOMENTARZE

  1. Mam nadzieję, że lepsze to od Mandriva :P Chociaż przy 100 osobach bez sponsora raczej nie wróży nic dobrego. Musi być firma, tak jak Canonical, czy Red Hat, która będzie opłacała pracowników wykonujących swoją pracę :)

    • @Kamil Porembiński

      No to nie starczy na pensje. Mandriva jest fajna, ale… No właśnie, nie powinno być tego "ale". Generalnie całkiem dobre distro, ale miejscami strasznie niedopracowane. Ciekawe, czy w forku jest inaczej.

  2. nie chce być wulgarny ale co się ludzie tak przy**baliście tak do tego Unity, jak nie chcecie to nie używajcie nikt was do tego nie zmusza. Wracając do tematu to Mageia może być ciekawym systemem trzeba przetestować.

  3. Canonical z Markiem na czele wprowadza coś i tupie nóżką. Z dupy są i tyle.

    Mam nadzieję, że Mageia nie pójdzie drogą Mandrivy i zacznie coś dodawać z nowości a nie skupiać się tylko na wyglądzie i dopieszczeniu tapet.

  4. Canonical wprowadzając Unity strzeliło sobie w stopę. Popatrzcie nad Mac OS X. Oni ciągle dopieszczają sprawdzone środowisko graficzne i jest spokój. Poza tym interfejs starego Gnome był bardzo dobry. Po kiego go zmieniali, na coś, to na desktopie się nie przydaje, tylko na tabletach i ekranach dotykowych? Nadal rynkiem rządzą desktopy i notebooki i to się szybko nie zmieni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj