MakerPlane – samolot na licencji Open Source Hardware

MakerPlane – samolot na licencji Open Source Hardware

przez -
10 1306
MakerPlane

W dzisiejszych czasach każdy może mieć własny samolot, ale jest to dość droga inwestycja. Od kilku lat sprzedawane są nawet zestawy do samodzielnej budowy samolotów. Niestety, są one drogie (średnio 20 000 dolarów) i dość trudne w montażu, co dodatkowo zmniejsza ich dostępność (większość dotychczas sprzedanych zestawów nie zostało w ogóle złożonych). W bieżącym roku powstał projekt zespołu MakerPlane, odnośnie zbudowania samolotu na licencjach Open Source Hardware. W efekcie pracy zespołu ma powstać projekt samolotu wraz z planami, które umożliwią wykonanie go na coraz popularniejszych drukarkach 3D i maszynach CNC.

MakerPlane - beżowy MakerPlane - biały

Samolot ma posiadać w pełni wolne oprogramowanie, natomiast firma chce zarabiać na wsparciu technicznym i sprzedaży części. Projekt jest otwarty dla wszystkich chętnych, a nad bezpieczeństwem i osiągnięciem rezultatu, czuwa specjalista inżynierii kosmicznej Aerospace Engineering – Jeffrey Meyer.

Cechy MakerPlane 1.0:

 • Dwuosobowa kabina
 • Masa startowa 600 Kg
 • Maksymalna prędkość – 120 węzłów (222 km/h)
 • Maksymalna prędkość przeciągnięcia – 45 węzłów (83 km/h)
 • Bezpieczeństwo zapewnia spadochron balistyczny
 • Samolot ma być do złożenia od zera w kilka dni, nie zaś miesięcy

W chwili obecnej samolot ten jest fazie projektowania, prototyp ma powstać w 2014 roku.

10 Komentarze

  • Jak podumasz, to zwróci Ci się w tydzień :p
   Co prawda handel z szemranym towarzystwem do przyjemnych nie należy, ale są nawet ogólnodostępne projekty :)

  • Wpadłem na genialny pomysł. Robimy zrzutę na jedną, a potem drukujemy nią kolejne <trollface>.
   A tak na serio, zna ktoś jakąś usługę drukowania 3D w internecie? W sensie wysyła się model, wyceniają, płaci się i otrzymuje paczką wydrukowany obiekt? To mógłby być dobry biznes :)

  • z tego co wiem na Litwie lub Ukrainie mają taki serwis, jedyną jego niedogodnością jest odbiór osobisty, o ile dobrze pamiętam to nawet mogli za dodatkową opłatą zeskanować konkretny obiekt i go wydrukować. Dokładnie nie wiem gdzie bo informacje miałem podaną na wykładzie, a człowiek nie zawsze jest skupiony na nim

Odpowiedz