Mandriva Linux 2011 RC1

Mandriva Linux 2011 RC1

przez -
13 929
Mandriva

Wydana została pierwsza wersja kandydująca systemu Mandriva Linux 2011. Wydanie to zawiera odświeżone schematy graficzne systemu, nowy menadżer logowania, nowe tapety, widgety dla Plasmy, ikony, tła oraz splash screens. Nowe grafiki zostały zaprojektowane przez zespół ROSA Labs. Ponad to w systemie znajdziemy przeglądarkę internetową Mozilla Firefox 5.0, X.Org Server 1.10.2 wraz z Mesa 7.10.3 oraz libdrm 2.4.26. Dodano również komunikator Pidgin 2.9.0.

13 Komentarze

 1. 80% zmian w nowej Mandrivie to jak zawsze wyglad! Nawet starego Pidgina dali! Nic dziwnego, ze ten system upada i mało kto go ma! Banda debili z Mandrivy.

  • Przepraszam, ale chyba nie wiesz o czym mówisz.

   Może kiedyś, dawno temu tak było, że 80% to wygląd. W aktualnym wydaniu 2011 rc1 jest najnowsze oprogramowanie (pidgin 2.9.0, firefox 5.0, kde-4.6.4, systemd 29, gcc-4.6.1, Xorg Server 1.10.2 i inne) plus usprawnienia ze samej dystrybucji ze strony jej developerów, np. "Mandrake Control Center" został zintegrowany z KDE.

   Spójrz na imponującą listę zmian:
   http://news.softpedia.com/news/Mandriva-2011-RC1-
   I nie obrażaj proszę ludzi, którzy przygotowują tę dystrybucję.

 2. Używam Mandrivy od wielu lat, uważam ją za świetną dystrybucję, która w większości przypadków nie nastręcza mi problemów, pracuje niezawodnie i stabilnie. Cieszę się, że mimo trudności ciągle jest rozwijana.

  Czasami widzę u kolegów Ubuntu i specjalnie nic nie wiedzę w nim takiego, co skłoniło by mnie do zmiany.

  • Mnie skłoniło wiele rzeczy do zmiany Mandrivy w domu na Ubuntu:

   – lepsze wsparcie

   – większa społeczność

   – większa liczba obsługiwanego sprzętu

   – dynamiczny rozwój systemu

   Nie martwię się o to, że kupiona kamera czy jakieś urządzenie przez domowników nie będzie działało z Linuksem. Na Mandrivie miałem problemy nawet z drukarka.

 3. Problemy na madrivie release ??? To chyba w wersji sprzed 5 lat. Do pracy jest lepsza niż *ubuntu. Niestety nie ma takiego PR'u.

  A co do Ubuntu to przez eksperymenty z GNOMEM/Unity i brakiem stabilności ( i najprawdopodobniej brakiem pomysłu co dalej… ) straciło sporo użytkowników ( ponieważ po prostu trudno jest używać ubuntowego gnoma ( gdzieś tak od 3 releasów ))

  • Dokładnie! Działa i tyle. Fakt. unity zwalili na maksa i popsuli przez to distro. Ale nie ubierają je w kwiatki i nie bankuruj ą jak Mandriva. BUahahaha!

 4. Mandrivy (2008.0?)używałem kiedyś (jeszcze za czasów KDE 3.5) przez ~3 miesiące. Irytowało mnie przerywanie połączenia sieciowego (zwykły kabel, DHCP) oraz bardzo powolne kopiowanie i usuwanie plików za pomocą interfejsu graficznego.

  Ubuntu (7.10, 8.04, 8.10) natomiast wywalało błędy po dokonaniu większych aktualizacji (często musiałem wyjeżdżać z domu na około 1-2 m-ce i przez ten czas nie aktualizowałem systemu). Do tego GNOME wywalał irytujące, drobne błędy oraz działał zbyt wolno.

  Dopiero na Debianie pozostałem na dłużej od wersji 5 (Lenny). Duży plus, że jest mało aktualizacji – jedynie poprawki bezpieczeństwa. Zmieniłem też GNOME na KDE 4, ponieważ nie podoba mnie się kierunek w którym zmierza GNOME 3 – usuwanie jakichkolwiek możliwości konfiguracji środowiska jedna po drugiej. KDE przynajmniej trzyma się jednej wizji pulpitu.

 5. Powiem, tak mam mandrive na serwerze, nawet dwóch czy trzech i nie mam problemu, ani ze sprzętem, ani ze stabilnością, ani z softem serwerowym, od kilku lat aktualizuję on-line, po drodze wymieniłem sprzęt na serwerze (zmiana płyty, dysków, procka itp.), nie musiałem nic instalować od nowa, trochę pracy było przy przejściu z ata na sata, ale się dało, za to kolega nie aktualizował ubuntu bo jakieś ma z tym problemy. Czasami po prostu ludzie brali free, zamiast One, która była tak właściwie do domu z niewolnymi sterownikami itd.

  Uważam, że Mandriva jest nowoczesna i innowacyjna, co bardzo mi się podoba :). Trzymam kciuki by ciągle się rozwijała bo bardzo dobrze mi się z nią pracuje ;).

Odpowiedz