Viacheslav Kaloshin ogłosił wydanie systemu Mandriva Linux 2011, która nosi nazwę kodową Hydrogen. Jest to stabilna wersja systemu, która zawiera sporo ciekawych nowości. Jedną z nich jest wprowadzenie wsparcia dla RPM 5. Odświeżono również wygląd systemu oraz zmieniono niektóre jego elementy graficzne. Oficjalnym środowiskiem graficznym stało się KDE 4.6.5, które jest jako jedyne wspierane przez Mandrivę. Pozostałe środowiska i menadżery okien zostały usunięte i nie będą dostępne jako oficjalne paczki od Mandrivy.
Oprogramowanie SimpleWelcome zastąpiło Kickoff. Pojawiła się aplikacja TimeFrame, która pomaga w odszukiwaniu zdjęć oraz filmów wideo rozsianych po dysku twardym.
W systemie dostępna jest również usługa MandrivaSync. Jest ona podobna to takich usług jak Ubuntu One, Apple iCloud czy Dropbox. Pozwala ona przechowywanie danych na serwerach Mandrivy. Dostępne jest 2 GB przestrzeni.
Pozostałe oprogramowanie to LibreOffice 3.4.2, Mozilla Firefox 5.0.1, Mozilla Thunderbird (zastąpił program KMail). Aplikacja Amarok została zastąpiona przez Clementine 0.7.1, która jest zdecydowanie szybsza i lżejsza.
W systemie znajdziemy również: PiTiVi, Shotwell, KNetworkmanager, Choqok.
Dystrybucja ta działa pod kontrolą jądra 2.6.38 oraz X.Org 7.6 wraz z X.Org X Server 1.10.3. Sysvinit został zastąpiony przez systemd.
System ten wydawany jest w postaci hybrydowych obrazów ISO. Zawierają one zarówno wersję systemu dla 32 jak i 64 bitowej architektury.
Tym wsparciem jedynie dla KDE to mnie zaskoczyli. No, ale jeśli dzięki temu Mandriva ma zyskać na stabilności i ogólnej jakości, to popieram.
Jestem bardzo szczęśliwy, że mandriva ciągle się trzyma ;)
Wygląda ładnie motyw bardzo podobny do elementary, siłą mandrivy zawsze były konfiguratory.
Co do wiadomości w numerze wersji jądra wdarła się literówka (może lepiej cyfrówka :P)
Faktycznie niezła cyfrówka ;-) To wszystko przez zmianę numeracji. Po co komu ona była…
A jeśli chodzi o Mandrivę to działa bardzo ładnie. Jak zawsze na wielki plus zasługuje uporządkowanie aplikacji oraz Centrum Sterowania Mandrivy. Programy są dobrane bardzo dobrze i nie ma 12stu przeglądarek i 7 odtwarzaczy muzyki. Wszystko jest spójne.
Jeśli chodzi o Centrum Sterowania Mandrivy to naprawdę początkujący użytkownik poradzi sobie z postawieniem serwera czy udostępnieniem zasobów po NFS/Samba. Bardzo proste i ładne konfiguratory.
na plus jest też to, że nie robią z siebie purystów toolkitowych i po prostu wybierają ich zdaniem najlepsze aplikacje nie bacząc na to, czy sa w gtk+ qt czy czymkolwiek innym.
Potestowałem i rzeczywiście wygląda, że jest to motyw elementary w systemsettings jako motyw jest ustawiony gtk+ style (alternative). Dziwne trochę.
No ciekawie, wreszcie coś się dzieje :)
[…] Unity Linux 2011 Alpha 2. Jest to minimalistyczna dystrybucja Linuksa, która opiera się o system Mandriva Linux. W tym wydaniu programiści skupili się głównie na zwiększeniu stabilności działania całego […]