Mark Crispin – ku pamięci twórcy protokołu IMAP

Mark Crispin – ku pamięci twórcy protokołu IMAP

przez -
2 716
Mark Reed Crispin

Mark Crispin to znany wielu osobom twórca popularnego protokołu poczty internetowej IMAP. Niedawno dowiedzieliśmy się, że z powodu choroby zmarł on 28 grudnia 2012 roku w mieście Poulsbo, stanie Washington. Mark Crispin był absolwentem Stevens Institute of Technology, a także pracownikiem Stanford Computer Science Department, jako programista systemów. Na początku 1980 roku zainteresował się oprogramowaniem do obsługi poczty elektronicznej i systemami operacyjnymi, które chodził na komputerach mainframe.

Zaprojektował pierwszy produkcyjny 32 bitowy PDP-10 ARPAnet NCP dla systemu operacyjnego WAITS, a także napisał lub przepisał większość oprogramowania protokołu WAITS ARPAnet. Nabyte doświadczenie i dalsze zainteresowanie protokołami sieciowymi, w szczególności pocztą internetową, zaowocowało stworzeniem w latach 1985 – 1988 protokołu IMAP.

W dalszym okresie współtworzył lub był autorem wielu RFC, w tym implementacji protokołu IMAP4rev1 opisanej w RFC 3501. Do końca swoich dni doskonalił oprogramowanie na komputery PDP-10.

2 Komentarze

  1. Smutna informacja. A tak nawiasem mówiąc, nie zdawałem sobie sprawy, że IMAP został wymyślony tak dawno temu. Zawsze mi się wydawało, że stosunkowo niedawno się ten standard upowszechnił. Może to dominacja systemów Microsoftu sprawia że ludzie mają klapki na oczach i są takie technologiczne zapóźnienia (jeśli się mylę, to pewnie ktoś mnie poprawi, ale z tego co pamiętam w czasach Win XP + Outlook Express od zawsze "do wyboru" mieliśmy POP i nic więcej)…

Odpowiedz