MenuetOS 0.64

MenuetOS 0.64

przez -
0 421
System operacyjny, systemy operacyjne

Nie tak dawno została wydana nowa wersja systemu operacyjnego o nazwie MenuetOS, który w całości został napisany w asemblerze. Większość systemów operacyjnych jest pisana w takich językach jak C/C++, jednak tutaj programiści podjęli wyzwanie i stworzyli system, który ma być prosty i bardzo wydajny.

System ten nie jest oparty o inne systemy operacyjne, oraz nie jest zgodny z POSIX. Występuje w 32 i 64 bitowej wersji. System oferuje wielozadaniowość z wywłaszczeniem, wielowątkowość i ochronę na poziomie ring3. Programiści starali się usuwać wszelakie warstwy rozdzielające poszczególne składniki systemu. Dzięki temu uzyskano wyjątkowo prosty i przejrzysty kod. System obsługuje rozdzielczości graficzne do 1280 x 1024 oraz 16 milionów kolorów.

Zaimplementowano obsługę TCP/IP, karty sieciowe oraz loopback. Wbudowano obsługę kart dźwiękowych AC97 oraz napędów CD i DVD. Do systemu dodano klientów poczty, ftp, http oraz serwery ftp, http. MenuetOS potrafi również odtwarzać pliki AVI a całość mieści się na jednej dyskietce! Bardziej wymagający użytkownicy mogą zamówić wersję CD, na której znajdzie się Doom, Quake, Dosbox, Scumm, tapety i skiny, źródła, dokumentacja oraz 64-bitowe aplikacje, których nie ma w domyślnej wersji systemu.