MenuetOS 1.0, czyli stabilna wersja systemu operacyjnego napisanego w Assemblerze

27
3939
System operacyjny, systemy operacyjne
System operacyjny, systemy operacyjne

Po 13 latach prac ogłoszono wydanie MenuetOS 1.0, stabilnej wersji systemu operacyjnego napisanego w asemblerze FASM (Flat Assembler). System występuje jedynie w 64 bitowej wersji, ale są w pełni obsługiwane aplikacje na architekturę x86 i x64. MenuetOS wspiera karty graficzne zgodne ze standardem VESA (Video Electronics Standards Association), posiada kompilatory oraz skośne kompilatory dla języków wysokiego poziomu, nie jest oparty o inne systemy operacyjne, nie jest zgodny z POSIX

Oto, co aktualnie zostało wprowadzone:

  • Wielozadaniowość z wywłaszczaniem i 1000hz planistą, wielowątkowość, wieloprocesorowość i ochronę na poziomie ring3
  • Czytelny i wygodny interfejs graficzny, obsługiwana rozdzielczość do 1920 x 1080 pikseli oraz 16 milionów kolorów
  • Okna mogą posiadać dowolną formę, istnieje przezroczystość i ostylowanie, działa funkcja przeciągnij i upuść
  • Obsługa wieloprocesorowości symetrycznej ze skalowaniem do 8 procesorów
  • Środowisko programistyczne asemblera i edytor dla aplikacji
  • Wsparcie dla USB 2.0 i obsługa urządzeń: drukarki, kamery internetowe i wideo, radio, telewizja oraz urządzenia przechowujące dane
  • Wsparcie dla USB 1.1, w tym myszka i klawiatura
  • Stos TCP/IP ze Loopback i sterownikami internetowymi
  • Oprogramowanie klienckie: poczta, FTP, HTTP i szachy oraz serwerowe: FTP, MP3, HTTP
  • Hard real-time data fetch
  • Wielkość systemu to jedna dyskietka 3.5 cala, istnieje możliwość uruchomienia z CD lub USB

Warto zapoznać się z naszym wcześniejszym newsem: MenuetOS.

Poprzedni artykułxf86-video-freedreno 1.0 – stabilna wersja sterownika dla Adreno i Snapdragona
Następny artykułJądra Linux 3.4.70, 3.10.20, 3.11.9 i 3.12.1
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

27 KOMENTARZE

  1. Panie Michale chyba się pan pośpieszył nigdzie oprócz tamtego serwisu "megaleecher.net" nie ma wzmianki o wydaniu 1.0
    sami twórcy mówili iż pomiędzy wersją 0.99.34(wydana tydzień temu) a 1.0 może minąć jeszcze rok. Obym się mylił ^^ pozdrawiam.

    • @przemo1934
      Z tego co czytałem na ichnim forum, KolibriOS ukradł część kodu MenuetOS na 32bit. Czy to taki fork to nie wiem.

    • Jak się kradnie kod projektu open source, jeśli się wprost pisze, skąd się go wypączkowało i odsyła nawet do orginału?

  2. bez sensu. Zamiast pomoc projektom opensource które mają jakiekowkwiek zastosowanie czy sens kontynuują swoje masochistyczne zapędy. Jak programiści mogą być tak tępi

  3. Emerge w Fentoo powinno być napisane w asemblerze zamiast w pythonie. W języku skryptowym co jakiś czas ciągle to emerge się zapycha zwalnia straszne. to chyba jakiś paradox że dystrybucja skierowana na wydajność ma menadżer kompilacji to całe narzędzie napisane w powolnym języku skryptowym taki pacman , apt-get napisany jest przecież w C i działa bardzo szybko.

    • To nie zależy od języka programowania a od zastosowanej bazy danych. APT i pacman używają scentralizowanej bazy danych, bodajże SQLite3 a emerge przeszukuje dziesiątki tysięcy plików na dysku na bieżąco.

    • Weź pod uwagę, że funkcjonalność portage a funkcjonalność pacmana to jak niebo a ziemia. W portage zrobisz aboslutnie wszystko, w pacmanie tylko podstawowe rzeczy. Nawet AUR + yaourt to tylko nakładki, nie robią żadnej rewolucji.

  4. Świetna wiadomość. Kiedy kilka lat temu usłyszałem o tym projekcie byłem przekonany, że umrze śmiercią naturalną a tutaj taka niespodzianka. Niezależnie od tego, czy ten projekt jest użyteczny i czy ma przyszłość. Wielkie gratulacje dla autorów z całą pewnością tworzenie tego systemu przyniosło im mnóstwo zabawy i satysfakcji.

    • Ale w niusie nie ma informacji, że wersja 64-bitowa nie ma źródeł do ściągnięcia czyli jest to close source projekt

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj