Micro Python, czyli Python 3 dla mikrokontrolerów

10
3795
Micro Python
Micro Python

Damien George z Cambridge, zajmujący się na codzień programowaniem mikrokontrolerów postanowił stworzyć dla nich język Micro Python. Jest to specjalna implementacja języka Python 3, która została odpowiednio zoptymalizowana dla niewielkich układów scalonych. Aby móc dodać wiele nowych funkcji, projekt znalazł się na Kickstarterze, gdzie ustalono główną kwotę na 15 tysięcy funtów. Społeczność, jak zwykle dała o wiele więcej i uzbierało się łącznie 97 803 funtów.

Damien George zaprojektował także specjalną płytkę główną z mikrokontrolerem STM32F405. Dzięki tak dużym funduszom dodano sporo nowych funkcji i obsługi nowego sprzętu.

Również na Kickstarterze udało się zebrać 9 614 funtów na stworzenie specjalnej obudowy do płytki.

Poprzedni artykułFree Software Foundation odznaczyło certyfikatem Respects Your Freedom drukarkę 3D – TAZ 3
Następny artykułMicro Python – programowanie mikrokontrolerów z użyciem Pythona 3
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

10 KOMENTARZE

  1. To jest praktycznie mikrokomputer, można na tym jakby się ktoś uwziął napisać OS’a na poziomie średnich telefonów komórkowych, więc implementacja Pythona będzie tylko spowalniała go i zużywała więcej energii. Jak się zna assemblera to na Atmedze 8 można robić cuda. Często nawet avr-gcc wystarczy.

    • Ale łatwość programowania w Pythonie powoduje że tam gdzie nie potrzeba 110% mocy to będzie wykorzystywany zamiast assemblera.

    • Szkic programu napisać w Pythonie, a później przepisać ważniejsze kawałki kodu do assemblera.

  2. Szkoda że tak późno ta informacja bo bym wspomógł :) A tak to zapisałem się na stronie projektu jako zainteresowany płytka ;)

  3. Jako doświadczony deweloper Pythona powiem, że winą za wszelkie spowolnienia w działaniu kodu tego języka, należy obwiniać nie samą technologię, co bardziej implementację naszego algorytmu (programu) i nasze dotychczasowe przyzwyczajenia.

    W gwoli ścisłości, Python jest językiem kompilowanym do kodu bajtowego wykonywanego przez PVM, a nie maszynowego, bezpośrednio realizowanego przez procesor. Zatem, porównywanie go w sposób jaki próbuje się przedstawić w komentarzach, jest co najmniej nie na miejscu.

    Dla bardzo wymagających wielbicieli „krzaczastych języków programowania” z ówczesnego tysiąclecia, polecam zapoznać się z Cythonem – hybrydą języków Python i C, lub kompilatorem Numba z rozszerzeniem NumbaPro.

    http://cython.org/
    http://numba.pydata.org/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj