Microsoft Office 15 i Office 365 – oficjalne wsparcie ODF 1.2

10
1581
Microsoft
Microsoft

Microsoft ogłosił na trwającej konferencji ODF Plugfest w Brukseli, że produkty Microsoft Office 15 i Office 365 będą oficjalnie wspierały standard ODF 1.2. Organizowany przez OpenDoc Society i wspierany przez Microsoft jest miejscem, w którym zbierają się deweloperzy aplikacji, obsługujących ODF – Calligra Suite, LibreOffice, WebODF, ODF Toolkit i Multiracio EuroOffice. Mają oni za zadanie sprawdzenie, jak działają dokumenty na różnych aplikacjach i ewentualną poprawę obsługi. Aktualnie Microsoft wspiera specyfikację ODF 1.1 w aplikacjach Office 2007 SP1, Office 365, SharePoint i usłudze webowej SkyDrive.

Firma od początku walczyła ze specyfikacją ISO/IEC 26300, kiedy ta stała się wolnym standardem międzynarodowym, tworząc swój własny standard ISO/IEC 29500, znany też jako OOXML. Stosując różne manipulacje: 80% krajów nie poparło standaryzacji OOXML, USA za poparciem Office Open XML, Przypuszczenia manipulacji w polskim procesie standaryzacji OOXML, Polska poprze Office OpenXML, udało się firmie zrobić OOXML standardem międzynarodowym. Jednakże udane wdrożenia na wielką skalę spowodowały, iż Microsoft musiał odłożyć na bok uprzedzenia i zaimplementować obsługę starszej wersji standardu, czyli ODF 1.1. ODF 1.2 był wtedy jeszcze szkicem, który został zatwierdzony dopiero w październiku 2011 roku.

Poprzedni artykułgThumb 3.0.0
Następny artykułFull Circle Magazine 60
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

10 KOMENTARZE

    • Problemem tutaj jest brak jako takiej natywnej obslugi i podwojne konwertowanie do formatu google, zeby moc edytowac dokument i druga konwersja przy zapisywaniu z natywnego formatu google do odt.

    • I to jest dowód, że Google mają nie do końca czyste intencje. Chcieliby innych uzależnić od swojego formatu, zamiast stosować w pełni otwarty standard ODF.

    • Jak uzależnić skoro użytkownik nie widzi w jakim formacie są zapisywane dokumenty w chmurze? Dopóki wysyłając plik odf, a następnie po jakiejś edycji można go pobrać nadal jako odf, który nic "po drodze" nie stracił – jest OK. Choć i tak jest zwolennikiem zapisu w natywnym formacie.

      Swoją drogą, ciekawi mnie, dlaczego taki mechanizm zapisu dokumentów wybrał Google dla Docs.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj