Midnight Commander 4.7.5

Midnight Commander 4.7.5

przez -
4 1103
Konsola katalog

Wydany został Midnight Commander 4.7.5 – należący do Wolnego Oprogramowania program do zarządzania plikami i katalogami w systemach uniksowych. Midnight Commander jest wizualną powłoką, dzięki czemu wszystkie operacje można wykonać bez wpisywania poleceń, używając pseudograficznego interfejsu, który pozwala na operowanie na plikach za pomocą myszki i klawiszy funkcyjnych (klawisze F1–F12 na klawiaturze). Widok podzielony jest na dwie części (okna), a każda z nich wyświetla katalogi/pliki bądź informacje o nich, zaś całość zbudowano w oparciu o tryb tekstowy, dzięki czemu możliwe jest korzystanie z programu np. za pomocą klienta SSH lub FTP. Cały interfejs użytkownika zbudowany jest w oparciu o tryb tekstowy (Ncurses, S-Lang).

Wśród deweloperów możemy znaleźć dwóch Polaków: Tomasz Kłoczko – były deweloper dystrybucji PLD oraz Zbigniew Chyla – deweloper Janosika.

Po ponad czterech miesiącach pracy, programiści wydali kolejną stabilną wersję. Charakteryzuje się ona szybszym wyszukiwaniem i przeglądaniem listy plików. Aplikacja została zoptymalizowana i usunięto w niej błędy. Poprawiono błąd typu Segmentation fault na architekturze ARM. Poprawione zostało sortowanie plików, dodano nowe skróty klawiszowe oraz ulepszona została obsługa protokołu FTP.

Odświeżono wygląda aplikacji dodając nowe schematy kolorystyczne. Pojawiły się również tłumaczenia na inne języki.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie midnight-commander.org.

4 Komentarze

Odpowiedz