Miesięcznik Komputerowy – numer 6

Miesięcznik Komputerowy – numer 6

przez -
0 712

Kolejne wydanie i kolejne, tym razem dość radykalne zmiany – bo bez nich byłoby nudno! Numer #6 jest numerem podwójnym, wydanym na grudzień 2010 i styczeń 2011. Trudno nie zauważyć, że zmieniliśmy format. Przyczyna tego nie jest tajemnicą i jest tak oczywista, że wielu może zaskoczyć.

Pomijając fakt, że HTML (a niedługo HTML5, którego nie użyliśmy ze względu na występujące jeszcze problemy z kompatybilnością przeglądarek) w tandemie z CSS (już z elementami CSS3), to w rękach redaktora korzystającego tylko z otwartych rozwiązań, format o dużo większych możliwościach, aniżeli PDF, to osoba, która do tej pory składała Miesięcznik Komputerowy (czyli ja), nie może pochwalić się przesadnym talentem graficznym…

Miesięcznik Komputerowy – numer 6

W momencie, gdy do naszego zespołu dołączy osoba, która poszczycić się będzie mogła wyczuciem smaku, inwencją twórczą i dostatecznymi umiejętnościami związanymi z obróbką grafiki, wtedy wrócimy do składania magazynu w tradycyjny sposób. Niemniej HTML5 w połączeniu z pełnią możliwości CSS3, których mam nadzieję używać już w niedługim czasie (twórcy przeglądarek, zlitujcie się nad nami!), pozwalają na tworzenie e-zinu w formie bardzo estetycznej, łatwiej w odbiorze na niemalże każdym urządzeniu podłączonym do Internetu (nawet lodówce!) oraz w pełni multimedialnej. Nareszcie będziemy mogli osadzać w tekście materiały wideo, podcasty, animacje i całą masę „uprzyjemniaczy”.

Od tego wydania umożliwiamy przekazywanie darowizny na rzecz redakcji i jest to od tej pory jedyne źródło utrzymania redakcji. Każdy czytelnik może przekazać dowolną sumę pieniędzy na rzecz rozwoju Miesięcznika Komputerowego. Od przyszłego miesiąca firmy będą mogły przekazywać darowizny, stając się tym samym sponsorami magazynu – na dziś dzień nie jest to jeszcze możliwe, gdyż wydawnictwo jest w trakcie przekształcenia w stowarzyszenie. Tym samym MK staje się medium w pełni społecznościowym i wolnym.

W tym numerze nie wyróżniliśmy żadnego z artykułów jako „Temat numeru”. Dział programowania wyraźnie rozwija skrzydła i się rozpędza. Rozpoczynamy cykl artykułów o programowaniu przy użyciu bibliotek Qt oraz o programowaniu skryptów w BAHSu. W zanadrzu mamy także kilka innych ciekawych cykli artykułów o tematyce programistycznej.

Recenzje dwóch dystrybucji systemu Linux przybrały charakter tak zwanych migawek. Dla czytelników obeznanych już nieco z Linuksem, publikować będziemy tego rodzaju migawki z różnych dystrybucji. Od kolejnego wydania pojawi się seria artykułów wprowadzających najmniej doświadczonych użytkowników w świat pingwina. Jednocześnie zaczniemy się systematycznie zagłębiać w szczegóły, związane z tym, co otwarte systemy operacyjne mają pod maską, a także zajmiemy się szczegółowo okienkowymi środowiskami pracy.

Główny plan na kolejne wydanie, to rozbudowa i usystematyzowanie działu porad i działu recenzji otwartych programów. Redakcja będzie także starać się ustabilizować dział gier i dział skierowany do młodych geeków – zapewnienie ciekawej treści dla zaawansowanych użytkowników jest moim osobistym priorytetem.

W celu ułatwienia zmian i stabilizacji redakcji, wprowadzimy w lutym system zgłaszania propozycji tytułów artykułów oraz system głosowania na zgłoszone propozycje. Jest to chyba najlepszy możliwy sposób na publikację najciekawszych, a przede wszystkim pożądanych treści. Mamy być w końcu medium społecznościowym, więc społeczność powinna mieć swój głos przy tworzeniu magazynu.

Nietrudno zauważyć, że pomimo zmiany formatu, nadal wyświetlamy pewne reklamy. W większości są to reklamy zaprzyjaźnionych miejsc w sieci i polegają na wzajemnej promocji. Wyjątkiem jest reklama naszego dostawcy usługi hostingowej, która trafia do Was w zamian za udostępnienie nam serwera z którego możecie pobierać Miesięcznik Komputerowy. Jeżeli ktoś jest zainteresowany opublikowaniem swojej reklamy na stronach Miesięcznika Komputerowego, to proszę o kontakt. Nie jest to usługa płatna – polega na barterze usług.

Na końcu magazynu znajdziecie dwa nowe, ciekawe działy. Pierwszy z nich ma za zadanie rozerwać Was po przebrnięciu przez cały numer (mam nadzieję, ze nie będzie to wiązało się z katuszami), zaś drugi to lista polecanych przez nas (i przez Was) blogów o tematyce powiązanej z tematyką Miesięcznika Komputerowego.

Numer do pobrania ze strony miesiecznik.net.

Brak komentarzy

Odpowiedz