Ministerstwo Gospodarki uruchamia portal na licencji GPL

Ministerstwo Gospodarki uruchamia portal na licencji GPL

przez -
16 1202
Świat

Nowy serwis Ministerstwa Gospodarki, który umożliwia konsultacje publiczne (konsultacje.gov.pl) został zbudowany w oparciu o wolne i otwarte oprogramowanie. Do tego celu wybrano projekt Drupal, który dostępny jest na wolnej licencji GNU GPL. Przy wdrożeniu oraz tworzeniu specyfikacji owego rozwiązania pomagała Fundacja Wolnego i Otwartego Oprogramowania. Na chwilę obecną portal jest wykorzystywany jedynie do konsultowania aktów prawnych opracowywanych przez Ministerstwo Gospodarki. Być może w przyszłości zostanie wykorzystany w innych resortach.

16 Komentarze

  • Nie bardzo rozumiem co masz na myśli? Czy w Javie nie można tworzyć otwarto-źródłowych programów?

  • ten portal maic jest chyba na jeszcze bardziej restrykcyjnej licencji bo AfferoGPL. Ale tak czy siak tu tytuł jest troszkę mylący, bo sugeruje że Ministerstwo Gospodarki samo sobie napisało jakieś oprogramowanie. A tutaj jedynie sobie drupala postawili.

  • Mnie zastanawia, czy doinstalowali Open Data Server, żeby można było pobierać te dane. Nie miałem czasu sprawdzić, więc jeśli jest tam taka informacja, to dajcie znać :)

  • "A tutaj jedynie sobie drupala postawili. "
   Chyba nie do końca. Drupal raczej jest CMF-em niż CMS (choć w polskiej wikipedii określają chyba błędnie go jako ten drugi). O ile wiem, to postawienie serwisu na Drupalu wymaga kodowania w PHP (nie tyle co w zwykłych frameworkach webowych ale jednak)

  • cóż. niestety nie dowiemy się jak jest w tym przypadku, ponieważ nie można pobrać kodu źródłowego aplikacji.

 1. Wygląda całkiem nieźle, tylko co z tego? Na linii obywatele-Państwo nie ma żadnego partnerstwa i współpracy. Nie ma nawet chęci ze strony Państwa do podjęcia takowych. Wszystkie wnioski o referendum lądują w koszu. Są narzędzia, a i tak nie spełniają do końca swoich możliwości.

  Żeby nie było pesymistycznie, nawet takie małe kroki cieszą.

Odpowiedz