MK802 – mini komputer na USB

13
3205
MK802 - mini komputer
MK802 - mini komputer

MK802, to nowy model minikomputer na USB. W obudowie udało się zmieścić płytę główną, z jednordzeniowym procesorem ARM AllWinner A10 1.5Ghz, 512 MB pamięci RAM oraz kartę graficzną Mali 400. Dodano także moduł obsługujący bezprzewodową sieć Wi-Fi w standardzie „n”, 4 GB wbudowanej pamięci flash. Wbudowany port microSD pozwala rozszerzyć do 32GB. Dodatkowo znajdziemy porty microUSB oraz HDMI.

MK802 - mini komputer

Jako system operacyjny wybrano Androida 4.0 Ice Cream Sandwich. Wymiary urządzenia to 88 x 35 x 12 mm, a waga wynosi jedynie 200 gramów. Cena komputera będzie wynosić 74 dolary, czyli około 250 zł. Niestety można je nabyć jedynie w Chinach.

Poprzedni artykułMesa 8.0.3
Następny artykułBleachBit – usuwanie zbędnych plików z systemu
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

13 KOMENTARZE

  1. I jak to można wykorzystać? Do czego to? Żeby to działało muszę podłączyć urządzenie pod inny komputer pod USB?

  2. Już myślałem, że będzie to godny konkurent Raspberry Pi, ale system i ograniczona dostępność eliminują go całkowicie.

    • Dobra, ale jaki jest sens skoro Raspberry Pi oferuje to samo (i więcej) za mniejszą cenę i z Debianem? Android to chyba chwyt marketingowy, bo jakie aplikacje ze sklepu Google Play uruchomisz na tym komputerze?

    • Większość aplikacji, które zostały napisane pod telefony. Zauważ, że prócz tego, że mamy tutaj 512MB ten komputer niczym się nie różni od taniego telefonu do dzwonienia :)

  3. Nie ma co porównywać ego urządzenia do raspberry pi, Malina ma większe szerokie zastosowanie. To urządzenie kierowane jest do użytkowników oglądających filmy lub grających, dostęp do google play daje praktycznie nieograniczone możliwości(dlna, tvn player, netfix, hbo go i wiele więcej.
    Jak widać zasilanie jest po usb, i posiada port hdm i jest to urządzenie które wystarczy zasilić i podłączyć zasilanie po usb i mamy andka+ klawiaturka z myszka i mamy andka na swojej plazmie :)

    • Sam byłem zainteresowany Raspberry Pi, ale po obejrzeniu kilku filmików wyraźnie widać, że ten sprzęt chodzi pod linuxem strasznie topornie, nawet przeglądanie internetu odbywa się w tempie ślimaczym.
      Według mnie w kategorii małe centrum rozrywki do TV malina nie ma szans z pudełeczkami z Androidem. Zresztą specyfikacja mówi sama za siebie.
      Pudełka z Androidem bez problemu radzą sobie z video 1080p, przeglądaniem internetu, obsługują flash, są dostępne aplikacje vod (m.in. Ipla, TVNPlayer, TVP.pl, Telewizja Tu i Tam od Orange, jeszcze w tym roku pojawi się Iplex), ostatnio pojawił się Sopcast, działa weeb.tv. Aby korzystać z tego bardzo komfortowo wystarczy dokupić małą klawiaturkę bezprzewodową z touchpadem (ok. $20).

  4. raspberry pi też jest oparte na procesorze arm więć teorytycznie da się uruchomić na nim androida. Problem w tym że malinka ma tylko 256mb ramu co dla ICS może być za mało, nie mówiąc już o aplikacjach. Poza tym to urządzenie rozmiarowo przypomina zwykły telefon, cena też nie powala….Myśle że bardziej już się opłaca dołożyć troche grosza i mieć low endowy tablet ze stonki/careffoura

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj