Moblin 2.0 uruchamia X Serwer bez praw administratora

Moblin 2.0 uruchamia X Serwer bez praw administratora

przez -
0 432
System operacyjny, systemy operacyjne

Jeden z pracowników Intela, Arjan van de Ven ogłosił w jednym ze swoich maili, że X Server w systemie Moblin 2.0, będzie uruchamiany bez przywilejów administratora. O samym pomyśle mogliśmy już przeczytać 1 lipca, kiedy to Jesse Bares wysłał na listę dyskusyjną xorg-devel, poprawkę umożliwiającą uruchomienie serwera bez uprawnień roota.

Dla projektu postanowiono utworzyć zespół o nazwie “Moblin Secure X Project”, w skład którego wchodzą firmy Red Hat i Intel, oraz społeczność. Pierwszą rzeczą, jest zintegrowanie technologii NRX (No-Root-X), która pozwoli zmniejszyć ryzyko związane z uruchamianiem X Serwera.

Jak każdy wie, Linux uruchamia Serwer X z uprawnieniami administratora przy pomocy mechanizmu setuid-bit. Było to konieczne, gdyż X serwer komunikował się z kartą graficzną bezpośrednio.  Administrator ma nieograniczony dostęp do systemu, przez co Serwer X działający w tym trybie stwarzał zagrożenie bezpieczeństwa.  Atakujący znający lukę w kodzie, mógł zrobić wszystko.

Dzięki innej budowie architektury nowoczesnych kart graficznych, X Serwer nie potrzebuje komunikować się bezpośrednio z kartami graficznymi. Zespół Intela spędził kilka ostatnich tygodni na rozwiązaniu kilku problemów związanych z tą kwestią, dzięki czemu Moblin 2.0, jako pierwsza dystrybucja Linuksa, będzie dostarczony z nowym X Serwerem, który będzie zalogowany z konta użytkownika, nie powodując potencjalnego niebezpieczeństwa.

Aktualnie Moblin Secure X poświęca swoją uwagę również innym technologiom, mogącym zwiększyć bezpieczeństwo graficznej części oprogramowania Moblina. Jako, że Moblin sam w sobie jest skierowany głównie na rynek netbooków i nettopów, które często dzierżą za grafikę Intel 945, jest to tylko potwierdzenie pełnego wsparcia KMS. Wsparcie Kernel mode-setting dla ATi jest ciągle rozwijane, a wsparcie Nvidia jest ciągle poza zasięgiem sterowników Nouveau.