Moduł 4DCAPE-70T to 7 calowy dotykowy wyświetlacz LCD TFT dla BeagleBone Black, który otrzymaliśmy od sklepu internetowego ematador.pl. Moduł działa od razu po podłączeniu do płytki poprzez złącza GPIO oraz posiada przyciski nawigacyjne. Dzięki wyprowadzeniom wideo na złączach GPIO w Beaglebone Black, nie potrzebujemy dodatkowych kabli do podłączenia urządzeń ze sobą, ponieważ piny są dostępne z tyłu ekranu.

Jak widać na powyższym filmie ekran po podłączeniu jest od razu gotowy do użycia. Przy pierwszym uruchomieniu, zostaniemy poproszeni o kalibrację ekranu, która jest wywoływana przez system po jego wykryciu. Możemy ją sami uruchomić w każdej chwili, wchodząc odpowiednio w: System -> Administration -> Calibrate touchscreen (na systemie Ångström).

Specyfikacja modułu 4DCAPE-70T:

  • Rozdzielczość 800 x 480, 65000 kolorów, matryca LCD TFT 7.0 cali ze zintegrowanym panelem dotykowym z interfejsem 4-Wire
  • 7 przycisków (UP, DOWN, LEFT, RIGHT, ENTER, RESTET POWER)
  • 2 diody LED: jedna sygnalizująca zasilanie, druga do wykorzystania dla użytkownika
  • W pełni kompatybilny z istniejącymi sterownikami
  • 4 blaszki montażowe z otworami 3.5 mm
  • Zasilany bezpośrednio z BeagleBone Black
  • Wymiary modułu: 179.9 x 114.9 x 19.5 mm
  • Wymiary modułu wraz z podłączonym BeagleBone Black: 179.9 x 114.9 x 19.5 mm
  • Zgodne z RoHS
  • Zgodne z CE (moduły ze znakiem CE )

Moduł 4DCAPE-70T posiada cztery uchwyty montażowe oraz 7 przycisków nawigacyjnych. Z tyłu dostępne jest złącze do wpięcia BBB oraz wyprowadzenia złącz z BBB dzięki czemu możemy w łatwy sposób podłączyć kolejne moduły. Po podłączeniu BBB możemy od razu uruchomić urządzenie. Nie będziemy potrzebowali nic dodatkowego. Dla mniej wymagający dostępny jest również model 4DCAPE-43T ekranu o przekątnej 4.3 cala.

Dzięki zastosowaniu takiego modułu możemy budować panele do sterowania przeróżnymi urządzeniami. Mamy możliwość przygotowania własnego oprogramowania w  jakimkolwiek języku programowania  i z wykorzystaniem ulubionego interfejsu graficznego. Zastosowanie nie musi kończyć się tylko na używaniu jako sterownika. Możemy zbudować swoja własną maszynę do gier, czy po prostu zrobić swój własny tablet. Wszystko zależy od naszych możliwości i chęci.

Podsumowanie
Jak widać moduł 4DCAPE-70T jest naprawdę prosty w obsłudze. Wystarczy tylko go podłączyć i cieszyć się dotykowym ekranem. Sama cena 349zł również jest przystępna. Szkoda tylko że ekran dotykowy jest rezystancyjny co zmniejsza precyzję ale wiadomo, że takiej wielkości ekran nie nadają się do obsługi samego pulpitu a raczej paneli do sterowania. Urządzenia jako panel do sterowania nada się wyjątkowo dobrze a wyprowadzenia GPIO dają możliwość podłączenia kolejnych modułów. W kolejnym wpisie zaprezentujemy prostą aplikację do sterowania światłem oraz wiatrakiem.

Podobne artykuły