Mono ze wsparciem języka F# dla Linuksa, Mac OS X i reszty

2
733
F#
F#

Tydzień temu Microsoft udostępnił kompilator i pełne źródła bibliotek funkcjonalnego języka programowania F# na licencji Apache 2.0.  Do tej pory rozwijany był na tzw. zasadach Shared Source, co pozwalało zachowywać pełną  kontrolę nad wykorzystaniem i dostępnością przeznaczonych dla niego narzędzi przeznaczonych. Firma zapewnia, że wszystkie kolejne wersje źródłowe kompilatora oraz bibliotek będą udostępniane na zasadach open source

F# to język programistyczny należący do platformy .NET, oparty na języku Ocaml, który stanowi połączenie możliwości typowego języka funkcyjnego z obiektowym. Języki funkcyjne opierają się na funkcjach matematycznych, co wymaga znajomości zaawansowanych operacji matematycznych i tym samym komplikuje proces tworzenia oprogramowania, ale jednocześnie według wielu ekspertów, stanowi to o ich wyższej efektywności względem języków imperatywnych.

Miguel de Icaza na swoim blogu zapowiedział, że F# będzie od teraz dostępny razem z Mono dla Linux i Mac OS X. Oprócz tych dwóch, również Google Android, Nintendo Wii, Apple iPhone i Sony PlayStation 3 powinny się znaleźć w zestawieniu platform wspieranych.

Na razie nie wiadome są dalsze plany odnośnie wsparcia języka F# w Mono. Microsoft udostępnił źródła w ramach pakietu F# PowerPack na stronie msdn.com.

Poprzedni artykułKDE Software Compilation 4.5.3
Następny artykułPinguy OS 10.10
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

2 KOMENTARZE

  1. Chwali się za publikację newsa, ale w artykule jest kilka "dziwadełek":

    1. "Język programistyczny": A co to za potworek?

    2. "Języki funkcyjne opierają się na funkcjach matematycznych. ". To też chyba nie do końca prawda. Za wikipedią: metodyka programowania będąca odmianą programowania deklaratywnego, w której funkcje należą do wartości podstawowych, a nacisk kładzie się na wartościowanie (często rekurencyjnych) funkcji, a nie na wykonywanie poleceń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj