Moonlight kończy życie. Kiedy umrze Silverlight?

Moonlight kończy życie. Kiedy umrze Silverlight?

przez -
10 2384
Moonlight

Moonlight to otwartoźródłowa implementacja technologii Microsoft Silverlight, która powstała jako odpowiedź na technologię Adobe Flash/AIR. Głównie miała ona służyć do strumieniowania rozrywki, chociaż umożliwiała także pisanie specjalistycznych aplikacji. Zapoczątkowana została w 2009 roku przez Migeala de Izacę, ówczesnego pracownika firmy Novell, w ramach projektu Mono. Gdy Miguel de Icaza został zwolniony, założył firmę Xamarin, która zajmowała się rozwojem Mono, Moonlight i MonoTouch (C# na Androida, iOS i Windows Phone). Dzisiaj de Izaca przyznaje, że Silverlight się nie przyjął i dlatego też porzuca dalszy rozwój Moonlighta.

Po silnym marketingu Microsoftu, wdrożyło je kilku dużych dostawców mediów takich jak amerykański Netflix.com, czy rodzime TVP. Czasami można było spotkać się z nią na stronach tematycznych takich jak lechpoznan.tv. W ostatnim czasie Microsoft zaczął porzucać Silverlighta na rzecz aplikacji w HTML-u 5. Jak raportuje W3Techs Technology Survey, młoda technologia Microsoftu rynku nie zdobyła. W kwietniu ubiegłego roku jej udział oscylował w granicy 0.3%. W specjalnym wywiadzie Miguel de Izaca wyjaśnia:

Porzucamy Moonlighta. Silverlight nie spopularyzował się w sieci, więc nie jest to technologia, którą musimy obsługiwać (choć myślałem, że będzie inaczej). Poza tym Microsoft dodał restrykcyjne artefakty, które czynią tę technologię bezużyteczna dla programistów desktopowych.

Choć eksperymentalne wersje Moonlighta pozwalały np. na odtwarzanie materiałów TVP, to wolna implementacja nigdy nie nadążała za swoim semi-otwartym pierwowzorem.

W sieci już od dłuższego czasu wrzało od sygnałów jakoby Microsoft zamierzał definitywnie porzucić rozwój Silverlighta na rzecz HTML5. Zaniepokojenie i irytacja sięga nie tylko deweloperów z oficjalnego forum technologii, a także użytkowników-testerów,  którzy w Windows 8 bez żadnej ingerencji w Internet Explorera, obejrzą flashowe reklamy w partnerskich serwisach (Onet.pl), ale nie obejrzą już normalnego wideo wymagającego Silverlighta (np. vod.onet.pl).

Wygląda na to, że jedynymi osobami, które płakać będą po tej stracie, mogą być wymienieni wcześniej dostawcy mediów czy inżynierowie, którzy zainwestowali w tę technologię czas i pieniądze. Zgodnie ze swoją polityką, Microsoft będzie wspierać Silverlighta przez 10 lat od ostatniego wydania.

10 Komentarze

 1. Przecież i tak od ponad roku nie wyszła nowa wersja moonlighta, więc o jakim rozwoju tu mowa? Równie dobrze Miguel mógł poinformować o tym rok temu, bo kompletnie niczego to nie zmieniło.

  • Bo nie oglądasz TVP.pl. A czasami są tam perełki. Np. angielsko-polski dokument "Wojtek, niedźwiedź, który poszedł na wojnę (2010)". Darowałem sobie, bo nie mogłem obejrzeć, ale na szczęście już dzień po premierze w TVP, ktoś wrzucił b. dobrą kopię na Vimeo.
   http://www.wykop.pl/link/955455/wojtek-niedzwiedz

   TVP ma też prawa do Teatru telewizji. Chciałbym obejrzeć Fronczewskiego, ale znowu, nie da się. I pomyśleć, że TVP ewoluowało politycznie. SLD – Flash. PiS – WMV. PO – Silverlight. Co wybory, to coraz gorzej z dostępnością tych materiałów.

 2. Jak faktycznie Windows 8 nie będzie mieć Silverlight to dopiero będzie problem dla dostawców VOD. I na drugi raz każdy się zastanowi zanim zacznie inwestować w nowinki Microsoftu.

  • Raczej wątpliwe – użyją HTML5 – Google, Microsoft i inni forsują wsparcie dla zabezpieczeń DRM w HTML5 więc nie trzeba będzie stosować żadnych wtyczek.

Odpowiedz