Mozilla Foundation ogłosił wydanie przeglądarki internetowej Firefox 22. Włączono domyślnie protokół WebRTC do obsługi rozmów w czasie rzeczywistym. Dodano dostosowywanie wielkości renderowanej czcionki do ekranów o wysokich rozdzielczościach przy pomocy opcji skalowania ekranu. W Mac OS X pasek postępu pobierania pokazuje się w Docku. W HTML5 dodano możliwość zmiany szybkości odtwarzania dźwięku i obrazu, oraz obsługę tagów <data>
i <time>
. W menedżerze dodatków pojawiła się opcja zarządzania serwisami społecznościowymi.
Uruchomiono silnik OdinMonkey, który otrzymał sporo optymalizacji w kwestii programowania gier z użyciem asm.js oraz WebGL. Ten ostatni został mocno udoskonalony, z naciskiem na renderowanie 3D, z użyciem asynchronicznej biblioteki Canvas. Warto przy tym zapoznać się z działającymi produktami: BananaBread, Unigine Sanctuary, Unreal Engine 3, Turbulenz Engine.
Deweloperzy otrzymali kilka interesujących zmian:
- Zaimplementowało i włączono domyślnie CSS3 Flexbox
- Dodano nowe API powiadomień webowych (Web Notifications API)
- Dodano clipboardData API dla dostępu JavaScript do schowka użytkownika
- Dodano nowy wbudowany inspektor czcionek
właśnie mi się zainstalowała na ubuntu robię restart firefoxa :D
Grzegorz Olejniczak liked this on Facebook.
cos poszlo nie tak z tlumaczeniem "Dodano nową wbudowaną czcionkę Inspektora" :) dodano inspektor czcionek (afaik do firebuga)
Owszem, ale nie do firebuga, który nie jest częścią projektu
"There’s now a font inspector which should give developers a simple way of getting more info on the fonts used by a website, important as web typography has really started to expand in recent years."
Fakt, poprawione, dzięki :)
Szybkie info: FF 22 przywraca paski postępu do systemowych, czyli na XPku będą "schody" zamiast ciągłego paska znanego chociażby z Windows 3.x. Czyżby MS dał Mozilli żeby odzwyczaić od XPka? To na Linuksa przecież przejdzie spora część.
Poza tym nie zauważono problemów. Zużycie pamięci na 4 kartach bez większych fajerwerków niebezpiecznie dochodzi do 500MB, a procesor jest non-stop używany w ~10%.
[…] na systemie Slackware. Na pokładzie znajdziemy jądro Linux 3.6.11, KDE SC 4.10.5, Xfce 4.10, Firefox 22.0, OpenJDK 7u25 i Wireshark […]