Mozilla Firefox 38 z nowym panelem ustawień i obsługą DRM w HTML5

Mozilla Firefox 38 z nowym panelem ustawień i obsługą DRM w HTML5

przez -
5 2656
Mozilla Firefox 23

Mozilla ogłosiła wydanie przeglądarki Firefox 38. Jedną z ciekawszych zmian w nowej wersji jest nowy wygląd okna ustawień, które od teraz pojawia się jako osobna karta. Dzięki takiemu zabiegowi zmiana ustawień przeglądarki nie blokuje już całego jej interfejsu i dostępu do innych kart. Całość została bardzo pięknie przystosowano do interfejsu Australis. Zaawansowane ustawienia nadal pozostają dostępne po wpisaniu w pasku adresu about:config. Wartym odnotowanie faktem jest, że Firefox 38 to również wersja z długoterminowym wsparciem, czyli tzw. Firefox ESR. Osoby, które nie lubią zbyt często zmian, mogą sobie pobrać i zainstalować ją na swoich maszynach.

Przyspieszono ładowanie stron, dzięki dodaniu mechanizmu przewidywania zachowań. Podczas wybierania linków do stron, Firefox próbuje wykryć, który z nich klikniemy i w tle przygotowuje już gotowe połączenie. Wprowadzono także obsługę tzw. adnotacji Ruby, który to jest znacznikiem języka HTML 5 i pozwala na umieszczenie nad tekstem dodatkowych opisów (np. wymowy danego znaku).

Dodano obsługę responsywnych obrazków, które wykorzystują znacznik <picture>, gdzie deweloperzy mogą definiować różne pliki dla różnych wielkości ekranów. Obecnie jest to eksperymentalna funkcja i nie zawsze działa poprawnie.

Dużo kontrowersji wzbudza wprowadzenie obsługi API Encrypted Media Extensions (EME), dzięki czemu Firefox jest w stanie odtwarzać materiały dźwiękowe i filmowe w HTML 5 zabezpieczone przy pomocy DRM.