Mozilla rezygnuje z dalszego rozwoju aplikacji Thunderbird. Kto przejmie opiekę?

Mozilla rezygnuje z dalszego rozwoju aplikacji Thunderbird. Kto przejmie opiekę?

przez -
26 3131
Thunderbird

Mitchell Baker z Mozilla Foundation opublikowała na listach google stanowisko fundacji, w sprawie aplikacji Thunderbird. Okazuje się, że Mozilla nie chce już dalej rozwijać klienta pocztowego pod swoimi skrzydłami. Powodów tej decyzji jest kilka: zbyt małe fundusze, brak odpowiedniej liczby deweloperów oraz skupienie się głównie na przeglądarce Firefox. Najciekawsze jest jednak stwierdzenie, że Thunderbird nie ma tego potencjału co Firefox. Jest to o tyle dziwne, że obecne szacunki określają liczbę użytkowników klienta pocztowego na ponad 27 milionów.

Warto także przyjrzeć się jeszcze jednej sprawie. Otóż Mozilla prężnie się stara wypromować system Firefox OS, który wpierw próbowano wcisnąć na rynku smartfonów, a teraz podjęto kroki w przemyśle z telewizorami. Czemu natomiast nie powzięto odpowiednich środków na Thunderbirda, który jest jednym z najlepszych programów na rynku?

Krążą już informacje o potencjalnym nowym nabywcy, którym może zostać SoftMaker, producent i wydawca pakietu biurowego SoftMaker Office. W najnowszej wersji klientem poczty jest właśnie Thunderbird. Dodatkowo niemiecka firma dodała swoje autorskie rozszerzenia, które modyfikują wygląd, dodają wiele nowych funkcji oraz zapewniają kompatybilność z resztą programów.