Mozilla wprowadzi WebExtensions API, Electrolysis i obowiązek podpisywania dodatków

Mozilla wprowadzi WebExtensions API, Electrolysis i obowiązek podpisywania dodatków

przez -
0 1794
Mozilla Firefox 23

Mozilla szykuje się do dużej zmiany w swoim systemie rozszerzeń do przeglądarki. Jest to część planowanej długofalowej polityki fundacji, która chce zachęcić deweloperów do swojej platformy, a także zabezpieczyć użytkowników przed szkodliwym oprogramowaniem. Na początek Mozilla ma zamiar wprowadzić WebExtensions API, która ma zastąpić obecnie istniejącego XULa oraz XPCOMa. Największą zaletą nowej technologi jest duża kompatybilność z API rozszerzeń w przeglądarkach Chrome i Opera, co pozwoli deweloperom na łatwiejsze przenoszenie i pisanie dodatków pod różne platformy.

Drugą ważną kwestią jest podpisywanie wszystkich dodatków zaufanym kluczem, dzięki czemu kategorycznie zmniejszy się ilość szkodliwego oprogramowania. Mozilla testuje aktualnie wszystko w wersji rozwojowej i niedługo trafi to do którejś wersji stabilnej.

Na koniec warto wspomnieć o projekcie Electrolysis, który ma pozwolić przeglądarce Firefox na pełne wykorzystanie wielowątkowości i wieloprocesorowości. Nowe rozwiązanie ma także poprawić bezpieczeństwo przeglądarki. Dzięki niemu każda z kart i każdy z procesów będzie izolowany i umieszczany w osobnej piaskownicy.

Według informacji z bloga, podpisywane dodatki znajdą się już w Firefox 41 i rozpocznie się powolny proces porzucania XULa oraz XPCOMa.

Brak komentarzy

Odpowiedz