Każdy z was zna projekt MPlayer, który to jest jednym z najpopularniejszych odtwarzaczy multimedialnych dla systemów Linux. Doczekał się wielu nakładek, który wykorzystywały jego silnik, m.in. SMPlayer, KMPlayer, GNOME MPlayer, MPlayer OS X Extended oraz MPUI. Posiada w sobie wbudowane odpowiednie kodeki oraz narzędzia do konwersji między różnymi formatami wideo. Potrafi także strumieniować wideo z sieci, jak VLC Media Player. Okazuje się, że MPlayer2 to nie wcale druga wersja, a fork oryginalnego projektu (strona domowa).
Jakiś czas temu grupa programistów niezadowolona z powolnego rozwoju programu, odłączyła się i stworzyła odnogę. Wzięli oni cały kod, który był dostępny i zaczęli ulepszać. Wartym odnotowania jest fakt, że porzucono MEncoder z powodu słabej jakości kodu i funkcjonalności. Na razie nie wiadomo, co ma go zastąpić.
Autorzy odrzucili także słabe wewnętrzne GUI – gmplayer. Postanowiono się skupić na ulepszaniu implementacji zewnętrznego interfejsu.
- Świetne wsparcie NVIDIA VDPAU
- Lepsza obsługa pauzy
- Lepsze wsparcie Matroska
- Łatwa w użyciu wielowątkowość, dzięki implementacji ffmpeg-mt
- Wsparcie dla precyzyjnych podglądów
- Wsparcie dla tłumaczeń opartych o gettext
- Nie ma wymaganej zależności od wbudowanego drzewa FFmpeg albo wewnętrznych symbolów FFmpeg
- Ulepszono obsługę dźwięku i obrazu
- Wsparcie kontroli dźwięku OSS4
- Wsparcie dla przerywanego odtwarzania plików muzycznych
- Lepsza responsywność
Link do strony projektu by się przydał.
Tak patrze na to porównanie, odtwarzania z i bez wsparcia grafiki, i różnica jest marginalna :)
Wiesz jak ktoś ma mocnego proca to różnica jest marginalna. Na takim Core i5 czy coś. Ale zerknij sobie na jakimś słabszym sprzęcie. Wtedy grafika ma znaczenie.
Powiem tak, między Core2Duo E7500 a Athlon II x3 425 różnica faktycznie była marginalna, bo oba miały obciążenie między 25 – 45% bez wsparcia. Ze wsparcie można zauważyć spadek obciążenia procesora do minimum, tak że tylko jeden rdzeń pracuje, a reszta się opitala.
Poza tym zauważyłem też, że MPlayer2 na początku strasznie obciąża jeden rdzeń na zmianę do 100%.
A oferuje on wsparcie dla GPU tylko NVIDIA czy też AMD?
Stary temat. Jak to się znalazło w nowościach? :P
http://ooblog.pl/2011/08/13/przycinanie-dzwieku-w…
A tak poza tym to w moim przypadku smplayer na mplayerze2 nie obsługuje dźwięku w filmach,
Mea culpa. Miałem coś namieszane w smplayer.ini. Na domyślnej konfiguracji hula jak wiatr.
Dla mnie nowy. Zresztą na ooblog kiepsko opisane, bez screenów. Ogólnie co ma ten temat do OpenOffice. No i tamtego badziewia nie czytam.
Jak jesteś tego autorem to lepiej tu pisz.
No ja do testów używałem filmu Sintel, w formacie mkv i nie miałem żadnych problemów z nim. Testy robiłem na GNOME MPlayer oraz SMPlayer :) VLC niestety lekko w tyle :/
Ja dodam, że z umplayerem też działa, bo smplayer już się chyba nie rozwija.
Pytanie skoro Mplayer2 jest lepszą wersją Mplayer to czego nie stanie się jego następną wersją?
Bo to jest tak, jak w przypadku ffmpeg i libav :D Twórcy nie potrafią dojść do porozumienia w kwestii rozwoju i koniec. Przez to zamiast mieć jeden porządny program mamy takie rozwarstwienie, jak w przypadku systemu dźwięku pod Linuksem, o czym wspominał twórca gier :D
[…] wersja otrzymała pełne wsparcie dla MPlayer2, dzięki czemu prócz nowych możliwości odtwarzania wideo, pojawiła się możliwość […]
[…] to kolejna odnoga projektu MPlayer, która ma być lepsza od pierwowzoru oraz projektu MPlayer2, który powstał niecałe 2 lata temu. Przypomnijmy, że MPlayer2 powstał, ponieważ pewna grupa […]