Multitouch dla sterownika X.Org Synaptics

Multitouch dla sterownika X.Org Synaptics

przez -
8 640
Open Source

Takashi Iwai, pracownik Novell/SUSE opublikował kilka dni temu serię 18 nakładek dla sterownika wejścia X.Org Synatpics, który wspiera multitouch. Pojawiło się kilka poprawek i zmian dla sterownika Synaptics pod X, ale główną funkcją jest dodanie wsparcia multitouchu pod Linuksem (i innych systemów używających X.Org) dla aktualnie wspieranego sprzętu. Warto zaznaczyć, iż Takashi wykonał owe patche kilka miesięcy temu, ale departament legalności Novella nie pozwolił na publikację kodu, ze względu na możliwą integrację dla usług wyższego szczebla, jak i możliwych patentów). Zostało to wspomniane na liście mailingowej.

 • Greg

  Wielo-dotyk? Padłem ze śmiechu! Takich słów się nie tłumaczy. Popraw to lepiej!

 • Żyjemy w Polsce @Greg, a tłumaczymy te słowa, co się da. I akurat multitouch da się przetłumaczyć na język polski, jako wielodotyk. Można również multidotyk, ale lepiej, aby to brzmiały po polsku, a nie jak polsko-angielsko.

 • Mesiu

  No wreszcie, może w końcu uda mi się to odpalić, bo jak narazie wszystkie opisy spełzły na niczym i za każdym razem jak dotykam touchpada to i tak wykrywa mi że jest dotknięty przez 1 palec a nie więcej, może w końcu to ruszy, czekam na aktualizację w systemie, a jak bedę dłużej czekał to zainstaluję z experimental :-)

 • Greg

  To czemu nie przetłumaczyłeś (sic!). Żal chłopcze. Ciągle ci zwracają uwagę a ty dalej swoje.

 • @Greg

  Jakbyś czytał osnews.pl to tam też jest używany (sic!) i się tego nie tłumaczy.

  Poza tym sporo osób nie zna angielskiego i np. powiedzenie im, że touchpad jest multitouch, nic im nie mówi. Można też przetłumaczyć touchpad, jako ślizgacz :P

 • Chohoł

  Buahahahaha… wielo-dotyk. Touchpad też tłumaczysz? Padłem :D Po prostu nadaje się to na basha a nie na news!

  Człowieku, mówiszm, że jak ktoś nie zna angielskiego…. kurka, a po co tu znać. Ja nie znam a wiem co to multitouch. I powiem Ci wiecej mądralo. Jak ktoś będzie szukał czegoś o multitouch to was nie znajdzie bo ty słowa wymyslasz.

 • Greg

  Zmiecie nazwę portalu na wielblady.org. Hahahaha!

 • Akurat znajdzie:

  wielodotyk:
  http://www.google.pl/search?q=wielodotyk&ie=utf-8

  I zobacz sobie, że kilka innych portali też odmienia to słowo, tylko ty masz jakieś dziwne podejście do tego. Touchpad się nie odmienia, bo się to przyjęła. Ale multitouch jeszcze nie jest tak znany, i ja np. wolę wielodotyk, aniżeli multitouch, bo jestem Polakiem, a nie jakąś mieszanką angielską.