MuseScore

Ogłoszono wydanie MuseScore 2.0, jednego z najlepszych programów do obsługi i zarządzania notacjami muzycznymi. MuseScore jest znakomitym zamiennikiem dla komercyjnych aplikacji Sibelius, Finale, Capella czy nawet Guitar Pro. Można dzięki niemu drukować piękne arkusze muzyczne, lub zapisywać je jako pliki PDF, MusicXML, MIDI.

Interfejs użytkownika

Dodano całkowicie nowe centrum startowe, które ma uprościć przeglądanie i tworzenie skoroszytów. Udoskonalono okno Kontrol obiektów, które zapewnia czytelny dostęp do właściwości poszczególnych notatek i innych elementów. Bardzo ciekawą nowością jest własnoręcznie konfigurowany ciągły widok, który pozwala na nieprzerwane przeglądanie nut.

MuseScore 2.0 - Centrum startowe i Kontroler obiektów

Współdzielenie się nutami w sieci

Nowa wersja MuseScore pozwala na bezpośrednie wgrywanie nut na stronę MuseScore.com z udoskonalonym narzędziem wgrywania. Można przeglądać i odtwarzaczać notacje muzyczne przy wykorzystaniu aplikacji mobilnych.

MuseScore 2.0 - zbiory sieciowe

Narzędzia do edycji

Dodano nowe narzędzie pod nazwą połączone wycinki (linked parts), które pozwala na zapisywanie danego fragmentu utworu oraz jego podlinkowanie do innego zapisu nutowego. Pojawiły się dynamiczne style tekstu, które pozwalają na kontrolę formatowania liter przed lub po dodaniu ich do notacji. Prócz tego znajdziemy narzędzie klawiatury pianina do wprowadzania nut, elastyczny akordu, filtr zaznaczania przy kopiowaniu i wklejaniu i wiele innych.

Nowy styl notacji i elementów

Dodano obsługę sporej liczby notacji tabulaturowych, szczególnie przydatnych gitarzystom, fleciarzom, mandoliniarzom i innym. Pojawiła sie także notacja ukośna i rytmiczna notacja ukośna, znaki zmiany pedałów pianina, diagramy progu gitarowego i wiele innych.

Udoskonalono wygląd

Poprawiono znacząco podstawowy wygląd arkusza nut, w tym odpowiedni rozkład poszczególnych nut. Dzięki temu nie trzeba już wykonywać tyle pracy, ile wcześniej.

MuseScore 2.0 - wygląd interfejsu

Reszta zmian:

  • Udoskonalono odtwarzanie
  • Ulepszono import i eksport plików
  • Wygląd przystosowano zarówno do ekranów komputerów, jak i tabletów i czytników
  • Zaktualizowano dokumentację