MySQL 4.1

MySQL 4.1

przez -
0 1527
MySQL

Nowa, długo oczekiwana wersja serwera baz danych MySQL 4.1 niedawno uzyskała status rekomendowanej wersji produkcyjnej. W nowym wydaniu pojawiło się szereg udoskonaleń i modyfikacji, które nie tylko przyspieszają działanie bazy danych, ale również rozszerzają jej funkcjonalność m.in. dzięki obsłudze podzapytań i wyszukiwania pełnotekstowego.

Duża wydajność, prostota obsługi i dostępność interfejsów programistycznych dla wielu języków programowania, sprawiły, że program osiągnął ogromną popularność w zastosowaniach internetowych. Bardzo dobrze zarządza zbiorami, w których dane są przedstawione w postaci relacyjnej – jako tablice rekordów o identycznej strukturze, oraz relacje między nimi zachodzące. Powoduje to zmniejszenie objętości bazy dzięki temu, że zapisywane są tylko powiązania pomiędzy tabelami, a nie konkretne rekordy w tych tabelach. Jeśli nie dysponujesz ogromnym budżetem, powinieneś bardzo mocno się zastanowić nad pobraniem tego darmowego oprogramowania.

Pod wieloma względami aplikacja może konkurować z drogimi systemami komercyjnymi. MySQL rozwija się zresztą bardzo dynamicznie, a jego kolejne wersje dysponują coraz to bardziej wyrafinowanymi funkcjami. Program jest rozpowszechniany na zasadzie GPL, jednakże można nabyć również zamknięte licencje. Jego ogromną zaletą możliwość łączenia z bazami MySQL z poziomu wielu języków programowania, m.in C, C++, Delphi, czy PHP, a sam system dostępny jest na wiele istniejących obecnie platform, w tym na Windows i Linux.

Do najważniejszych zmian należą: – obsługa podzapytań; – ulepszenie protokołu klient-serwer; – nowy instalator w systemach Linux i Windows; – szyfrowanie danych przy pomocy OpenSSL; – obsługa kodowania znaków przy użyciu utf8 i ucs2; – ulepszone wyszukiwanie pełnotekstowe; – usunięcie drobnych błędów.

Brak komentarzy

Odpowiedz