MySQL zmienia licencję

MySQL zmienia licencję

przez -
0 564
MySQL

MySQLJak możemy przeczytać w blogu Kaja Arno, w treści licencji GNU GPL v2 baz MySQL w wersjach 5.0 i 5.1 zmieniono treść – zniknął wpis „GPL v2 lub późniejsza”, pojawił się „tylko GPL v2”. W ten sposób firma nie chce być zobligowana do przejścia na nową wersję licencji GPL v3.

MySQL jest właścicielem kodu więc ma pełne prawo do zmiany licencji kiedy tylko chce, zaś dokonana zmiana nie oznacza, że MySQL w przyszłości nie będzie rozpowszechniane na GPL v3 – jest to jedynie asekuracja, w przypadku gdyby finalne brzmienie nowej wersji nie spodobało się firmie MySQL.

Z kolei Linus Torvalds zapowiedział, że w ogóle nie ma zamiaru zmieniać wersji licencji jądra Linuksa i pozostanie przy wersji 2 – „Jądro Linuksa jest na licencji GPL w wersji 2. Na żadnej innej. Niektóre indywidualne pliki mogą być licencjonowane na wersji 3, ale nie jądro w ogólności. I szczerze mówiąc nie widzę powodu aby to zmieniać”.

Do ostatecznego kształtu nowej wersji licencji GPL jeszcze daleko i jak zapewnia Eben Moglen z Free Software Foundation MySQL może jeszcze zmienić zdanie – „Doceniam wkład MySQL w proces tworzenia GPLv3, pokazuje to jak przedsiębiorstwo może zostać zbudowane wokół Wolnego Oprogramowania. W nawiązaniu do niedawnych publikacji wierzę, że MySQL wkrótce przekona się, że GPLv3 będzie przyjęta w miejsce GPLv2 w wielu projektach Wolnego Oprogramowania.”

Brak komentarzy

Odpowiedz