Nadciąga Ext4 oraz Btrfs

Nadciąga Ext4 oraz Btrfs

przez -
13 1159
Open Source

Na konferencji Linux Foundation End User Collaboration Summit, która odbyła się w Nowym Jorku odbyły się sesje dotyczące systemów plików dla dystrybucji Linuksa. Prezentacje poprowadził Ted Ts’o z Linux Foundation oraz Chris Mason z firmy Oracle. Prezentacje poruszyły dwa bardzo oczekiwane systemy plików, a mianowicie Ext4 oraz Btrfs.

Pierwszy z nich, czyli ext4 (Fourth Extended File System) jest ewolucją ext3, systemu plików bardzo szeroko stosowanego w obecnych dystrybucjach Linuksa. Bazuje ona na tym samym kodzie źródłowym i jest kompatybilny wstecz. Głównymi jego cechami są zdecydowanie większa wydajność oraz skalowalność. Na temat wydajności systemu plików ext4 można przeczytać na stronie linuxinsight.com. Jego obsługa pojawiła się w jądrach w wersji 2.6.19. Ext4 obniża poziom fragmentacji plików wykorzystując możliwość rezerwacji miejsca dla nowych plików (extent). Opcja ta powoduje utratę kompatybilności z ext3, ale za to zmniejsza poziom fragmentacji plików oraz zwiększa wydajność zapisu i odczytu.

Drugim systemem plików jaki był prezentowany był Btrfs (Butter FS). Powstał on dzięki takim firmom jak Red Hat, HP, IBM oraz Oracle. Jest to bardzo innowacyjny system plików. Posiada wiele nowych ciekawych funkcji, oraz jest pozbawiony ograniczeń jakie ma ext4. Umożliwia on tworzenie snapshotów, szybkie odtwarzanie i weryfikację plików. Ciekawą funkcjonalnością jest możliwość tworzenia zapasowych kopii przyrostowych. Btrfs daje większe bezpieczeństwo oraz skalowalność. System ten dostępny będzie już od jądra 2.6.29 i być może stanie się domyślnym systemem plików w wielu dystrybucjach.