Superkomputer Nautilus IBM, który pracuje w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM), otrzymał po raz drugi tytuł najbardziej energooszczędnego komputera w rankingu Green 500. Maszyna ta opiera się o procesory PowerXCell8i i produkuje ponad 536 Megaflopów na 1 wat. Całością zarządza system Linux.
Nautilus jest prototypem rozwoju architektur hybrydowego komputera. Maszyny takie zwiększają swoją wydajność przy jednoczesnym zmniejszaniu zużycia energii. Superkomputer będzie wykorzystywany do wizualizacji, diagnostyki obrazowej, astrofizyki, bioinformatyki, symulacji przepływu płynów, prognozowania pogody.
Czas generowania obrazów zmniejszono z kilku minut do ułamków sekund, dzięki czemu stała się możliwa praca z modelami wysokiej jakości.
„Wspólny projekt ICM i IBM, mający na celu utworzenie nowej generacji infrastruktury obliczeniowej dla zaawansowanych programów badawczych i rozwojowych, jest znaczącym sygnałem zmiany postawy wobec środowiska naturalnego. Nautilus, hybrydowy system obsługiwany przez ICM, stanowi jedynie pierwszy krok na drodze do osiągnięcia wydajności liczonej w petaflopach z bardzo małym zużyciem energii” – prof. Marek Niezgódka, dyrektor ICM.
W pierwszej kolejności maszyna posłuży do wizualizacji danych medycznych, m.in. trójwymiarowych obrazów narządów czy kości. Dzięki temu lekarze otrzymają narzędzie, które pozwoli im na interaktywny wgląd w dane zebrane podczas badań tomografii komputerowej, czy rezonansu magnetycznego.
Źródło: PAP – Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska
Potężna maszyna :D Chciałbym taką mieć w piwnicy.
I musiałbyś mieć niezłe wyciszenie oraz dobrą wentylację :P I tak byś nie wykorzystał pełnej mocy.
Ja bym wykorzystał, mam archiwum rar chronione kilkunastoznakowym hasłem, którego nie pamiętam od 5 lat.