Najciekawsze wydarzenia open source w 2012 roku

18
2239
Open Source
Open Source

Rok 2012 mamy za sobą. Okazał się on fenomenem dla Linuksa oraz całego ruchu Wolnego Oprogramowania. Warto też dodać, iż wiele zapowiedzi z poprzedniego roku, przełoży się na nadchodzące wydarzenia w najbliższych 12 miesiącach oraz następnych latach.

Na początek zacznijmy od najważniejszego wydarzenia w tym roku, które miało wpływ na branżę gier, jak echo w górach, kiedy jest dużo śniegu. Firma Valve ogłosiła wypuszczenie swojego klienta cyfrowej dystrybucji gier Steam Beta dla Linuksa.

Odważne posunięcie Valve zainspirowało m.in. Ryana Gordona z Loki Games do wydania silnika Unreal Engine 3 na Linuksa.

Dużą burzę w środowisku Linuksowego świata wywołał Linus Torvalds swoimi wystąpieniami. Jedno z nich zapadło głęboko w pamięć wszystkich – było to podczas wykładu na Aalto Center for Entrepreneurship w Otaniemi w Findlandii. Podczas odpowiadania na jedno z pytań, Linus powiedział, że nVidia jest najgorszą firmą, z jaką przyszło mu współpracować w czasie ostatnich 8 lat. Po czym dodał od siebie: nVidia: FUCK YOU! i pokazał środkowy palec u dłoni do kamery. Prócz tego Linus skrytykował kiepską rozdzielczość 1366 x 768 w laptopach oraz padły słowa krytyki, w czasie testów nowego KDE.

W świecie elektroniki oraz edukacji furorę zrobiło rozpoczęcie produkcji małego komputera, o wdzięcznej nazwie Raspberry Pi. Mimo, że wcześniej istniały podobne projekty, to dopiero jego pojawienie się i ogromna promocja medialna, spowodowały wysyp nowych konstrukcji. Jedną z nich, a zarazem nową konsolą do gier powinna się stać OUYA.

Dużym sukcesem okazało się wydanie menedżera uruchamiania – GRUB 2.0 oraz linuksowego bootloadera dla UEFI Secure Boot – Shim Secure Boot. Pierwszy z nich wprowadza spore innowacje, w stosunku do swojego poprzednika, natomiast drugi oferuje bezproblemowe uruchamianie systemu na maszynie z UEFI i sprzętową funkcją Secure Boot.

Osoby zajmujące się sieciami długo wyczekiwały takiego dnia. Otóż wydanie Samba 4.0, czyli zbioru programów i funkcji, pozwalających na wymianę plików i udostępnianie drukarek, wprowadziło m.in. obsługę protokołów SMB 2.0 i SMB 2.1, wsparcie dla technologii Active Directory oraz integrację serwera Exchange.

Długi czas, bo aż 12 lat czekali użytkownicy na wydanie stabilnej wersji Enlightenment E17, środowiska graficznego zbudowanego w oparciu o biblioteki Enlightenment Foundation Libraries. 4 lata natomiast zajęło Kristianowi Høgsbergowi wydanie Wayland 1.0. Sukces odnotowali także twórcy frameworka multimedialnego GStreamer 1.0.

Duże zaskoczenie wywołało natomiast usunięcie przez Google wsparcia podglądu dokumentów ODF w Google Docs. Firma, która uchodziła za mecenasa wolnego oprogramowania, zrobiła tak radykalny krok. Dodamy, iż webowa wersja pakietu Microsoft Office posiada możliwość odczytu i zapisu rozszerzenia OpenDocument.

The Document Foundation natomiast pochwaliło się dwoma ciekawymi dokonaniami: LibreOffice został wypuszczony na Androida oraz przeniesiony na Raspberry Pi.

Red Hat rozpoczął przenoszenie OpenJDK na 64 bitową architekturę ARM, a Blender Institute zrobił swój czwarty film – Tears of Steel. Jądro Linux otrzymało 64 bitowe wsparcie architektury ARM – AArch64.

Wolne oprogramowanie odegrało dużą rolę w przypadku Portugalii oraz Unii Europejskiej. Portugalski rząd ustalił listę otwartych standardów dla organów publicznych, aby ułatwić komunikację obywateli z placówkami publicznymi, a także zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Tymczasem Unia Europejska oszczędza co roku 450 miliardów euro.

W Polsce natomiast rozgorzała dyskusja nad tym, że Kuratorium Oświaty wyklucza uczniów, którzy nie korzystają z systemu Windows. Chodziło o konkurs dla uczniów mazowieckich gimnazjów zainteresowanych programowaniem w języku Logo. Wymienione tam programy, praktycznie działały tylko pod Windows, a jak się znalazła jakakolwiek aplikacja pod Linuksa, to albo składnia dziwna, program posiadał tylko obsługę przez terminal lub co gorsza, trzeba było samodzielnie go kompilować.

W 2012 roku obchodziliśmy także 20 lecie istnienia na rynku biblioteki OpenGL, która sierpniu 1992 roku została zaprezentowana przez firmę Silicon Graphics Inc. Ewoluowała ona z biblioteki IRIS GL, zmieniając całkowicie postrzeganie i tworzenie grafiki trójwymiarowej.

Na konferencji AMD Fusion Developer Summit ogłoszono powstanie Heterogeneous System Architecture Foundation. W jej skład weszły firmy: AMD, ARM, Imagination, MediaTek, i Texas Instruments. HSA Foundation ma być niezarobokowym konsorcjum, którego celem jest promocja i definiowanie otwartych standardów dla heterogenicznych obliczeń komputerowych.

Poprzedni artykułMozilla Firefox 18
Następny artykułSnowlinux 4 Glacier
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

18 KOMENTARZE

    • Stallman też nie jest lepszy, ale Linus chociaż gada z sensem i ma w tym troszkę swojej racji. Zła wypowiedź o nVidii zaowocowała przyspieszeniem prac nad Optimusem dla Linuksa. Ale, no właśnie prace stanęły. Bo jak zwykle kilku deweloperów Linuksa nie chce zmienić licencji swojego kodu z GPL na bardziej liberalny, bo nie i koniec :P

  1. Nie wiem co tu robi "Heterogeneous System Architecture Foundation"… nie jest to ani ciekawe wydarzenie (porównywalne z powołaniem OpenACC) dla rynku nic nie znaczy (heterogeniczne obliczenia jako wspólne rozwiązanie to liczy się tylko OpenCL), a co najważniejsze nie ma NIC WSPÓLNEGO Z OPEN SOURCE – nie ma i prawdopodobnie nie będzie otwartej implementacji (jedynie standard jest otwarty, ale to tak samo jak CUDA PhysX czy Adobe Flash – otwarte implementacje ma jednak tylko OpenCL).

    • Przecież napisałem o tym, że standard CUDA jest otwarty (podobnie jak PhysX czy Flash (w 2008 Adobe opublikowało dokumentacje swf w ramach Open Screen Project) i każdy kto chce może pisać sobie ich implementacje), ale otwarta specyfikacja nie ma nic wspólnego z OpenSource.

      Zainteresowanie OpenCL czy praca z nim nie ma nic wspólnego z OpenSource. Jest to standard otwarty, ale oprogramowanie zamknięte. Tak samo jak sterowniki OpenGL poza mesą (która nie do końca jest zgodna ze standardem) są zamknięte, tak samo i OpenCL nie jest otwartym oprogramowaniem, a głównie zamkniętym (ofc są mini implementacje jak minicl z bullet physics, ale w praktyce jesteś zmuszony do używania implementacji nvidii, amd, arm, ibm, intel – żadna z nich nie ma nic wspólnego z opensource).

      Podsumowując: Otwarty Standard to nie Otwarte Oprogramowanie!

    • Taka, że nie ma nic wspólnego z Open Source, więc nie powinno się to dostać do "Najciekawsze wydarzenia open source w 2012 roku", tym bardziej, że można dziesiątki przykładów podawać ciekawszych wydarzeń i dodatkowo związanych z OS.

  2. "Odważne posunięcie Valve zainspirowało m.in. Ryana Gordona z Epic Games do wydania silnika Unreal Engine 3 na Linuksa."

    Iccullus nie jest pracownikiem Epic. I nie go zainspirowało a zleceniodawców do zatrudnienia niego by sportował grę pracującą na UE3.
    Radio Erewań.

  3. Moim zdaniem zabrakło w tym newsie słowa o języku Python. Jest to najczęściej używany język programowania w społeczności Wolnego Oprogramowania. Dowodzą tego zarówno czytelnicy Linux Journal, świat naukowy i akademicki oraz wskaźniki TIOBE, PYPL czy Google Trends.

    W tym roku w historii Pythona zapisało się kilka na prawdę bardzo ważnych wydarzeń, które z pewnością wpłyną na dalszy rozwój języka, tym samym na Open Source:
    – powołanie do życia projektu Blaze (następcy NumPy) oraz wsparcie finansowe dla głównego developera na kwotę w wysokości $3mln,
    – wsparcie projektu IPython w postaci $1mln grantu,
    – wydanie Python 3.3.0,
    – wydanie frameworka Kivy 1.5 i wsparcie jego rozwoju w wysokości $5k,
    – wydanie innych popularnych bibliotek i frameworków: Django, ReportLab, PyLint,
    – organizacja sporej ilość konferencji, sprintów czy happeningów.

    Zainteresowanych odsyłam do lektury: http://jessenoller.com/blog/2012/12/31/2012-a-yea

    • Używałem Pythona od wersji 2.4 do 2.7. Słaba migracja na 3.0 (najwyżej proste moduły) sprawiła, że ja emigrowałem na JavaScript.

    • @Krzysiek Wroceński
      Zapraszamy do opisania wyżej wspomnianych nowości w języku Python. Z miłą chęcią opublikujemy newsa na łamach naszego portalu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj