Najciekawsze wydarzenia open source w 2012 roku

Najciekawsze wydarzenia open source w 2012 roku

przez -
18 1212
Open Source

Rok 2012 mamy za sobą. Okazał się on fenomenem dla Linuksa oraz całego ruchu Wolnego Oprogramowania. Warto też dodać, iż wiele zapowiedzi z poprzedniego roku, przełoży się na nadchodzące wydarzenia w najbliższych 12 miesiącach oraz następnych latach.

Na początek zacznijmy od najważniejszego wydarzenia w tym roku, które miało wpływ na branżę gier, jak echo w górach, kiedy jest dużo śniegu. Firma Valve ogłosiła wypuszczenie swojego klienta cyfrowej dystrybucji gier Steam Beta dla Linuksa.

Odważne posunięcie Valve zainspirowało m.in. Ryana Gordona z Loki Games do wydania silnika Unreal Engine 3 na Linuksa.

Dużą burzę w środowisku Linuksowego świata wywołał Linus Torvalds swoimi wystąpieniami. Jedno z nich zapadło głęboko w pamięć wszystkich – było to podczas wykładu na Aalto Center for Entrepreneurship w Otaniemi w Findlandii. Podczas odpowiadania na jedno z pytań, Linus powiedział, że nVidia jest najgorszą firmą, z jaką przyszło mu współpracować w czasie ostatnich 8 lat. Po czym dodał od siebie: nVidia: FUCK YOU! i pokazał środkowy palec u dłoni do kamery. Prócz tego Linus skrytykował kiepską rozdzielczość 1366 x 768 w laptopach oraz padły słowa krytyki, w czasie testów nowego KDE.

W świecie elektroniki oraz edukacji furorę zrobiło rozpoczęcie produkcji małego komputera, o wdzięcznej nazwie Raspberry Pi. Mimo, że wcześniej istniały podobne projekty, to dopiero jego pojawienie się i ogromna promocja medialna, spowodowały wysyp nowych konstrukcji. Jedną z nich, a zarazem nową konsolą do gier powinna się stać OUYA.

Dużym sukcesem okazało się wydanie menedżera uruchamiania – GRUB 2.0 oraz linuksowego bootloadera dla UEFI Secure Boot – Shim Secure Boot. Pierwszy z nich wprowadza spore innowacje, w stosunku do swojego poprzednika, natomiast drugi oferuje bezproblemowe uruchamianie systemu na maszynie z UEFI i sprzętową funkcją Secure Boot.

Osoby zajmujące się sieciami długo wyczekiwały takiego dnia. Otóż wydanie Samba 4.0, czyli zbioru programów i funkcji, pozwalających na wymianę plików i udostępnianie drukarek, wprowadziło m.in. obsługę protokołów SMB 2.0 i SMB 2.1, wsparcie dla technologii Active Directory oraz integrację serwera Exchange.

Długi czas, bo aż 12 lat czekali użytkownicy na wydanie stabilnej wersji Enlightenment E17, środowiska graficznego zbudowanego w oparciu o biblioteki Enlightenment Foundation Libraries. 4 lata natomiast zajęło Kristianowi Høgsbergowi wydanie Wayland 1.0. Sukces odnotowali także twórcy frameworka multimedialnego GStreamer 1.0.

Duże zaskoczenie wywołało natomiast usunięcie przez Google wsparcia podglądu dokumentów ODF w Google Docs. Firma, która uchodziła za mecenasa wolnego oprogramowania, zrobiła tak radykalny krok. Dodamy, iż webowa wersja pakietu Microsoft Office posiada możliwość odczytu i zapisu rozszerzenia OpenDocument.

The Document Foundation natomiast pochwaliło się dwoma ciekawymi dokonaniami: LibreOffice został wypuszczony na Androida oraz przeniesiony na Raspberry Pi.

Red Hat rozpoczął przenoszenie OpenJDK na 64 bitową architekturę ARM, a Blender Institute zrobił swój czwarty film – Tears of Steel. Jądro Linux otrzymało 64 bitowe wsparcie architektury ARM – AArch64.

Wolne oprogramowanie odegrało dużą rolę w przypadku Portugalii oraz Unii Europejskiej. Portugalski rząd ustalił listę otwartych standardów dla organów publicznych, aby ułatwić komunikację obywateli z placówkami publicznymi, a także zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Tymczasem Unia Europejska oszczędza co roku 450 miliardów euro.

W Polsce natomiast rozgorzała dyskusja nad tym, że Kuratorium Oświaty wyklucza uczniów, którzy nie korzystają z systemu Windows. Chodziło o konkurs dla uczniów mazowieckich gimnazjów zainteresowanych programowaniem w języku Logo. Wymienione tam programy, praktycznie działały tylko pod Windows, a jak się znalazła jakakolwiek aplikacja pod Linuksa, to albo składnia dziwna, program posiadał tylko obsługę przez terminal lub co gorsza, trzeba było samodzielnie go kompilować.

W 2012 roku obchodziliśmy także 20 lecie istnienia na rynku biblioteki OpenGL, która sierpniu 1992 roku została zaprezentowana przez firmę Silicon Graphics Inc. Ewoluowała ona z biblioteki IRIS GL, zmieniając całkowicie postrzeganie i tworzenie grafiki trójwymiarowej.

Na konferencji AMD Fusion Developer Summit ogłoszono powstanie Heterogeneous System Architecture Foundation. W jej skład weszły firmy: AMD, ARM, Imagination, MediaTek, i Texas Instruments. HSA Foundation ma być niezarobokowym konsorcjum, którego celem jest promocja i definiowanie otwartych standardów dla heterogenicznych obliczeń komputerowych.