Powiadomienia z popularnych w ostatnim czasie usług społecznościowych takich jak Twitter, Facebook, Ask.fm, Photoblog czy Last.fm od krótkiego czasu można zobaczyć na linuksowym pulpicie dzięki aplikacji nbnotify. Pracuje ona w tle i potrafi w prosty sposób, powiadomić nas o nowym komentarzu na facebooku, nowym poście na twitterze, czy odpowiedzi na pytanie w serwisie Ask.fm. Autorem jest mało znany deweloper aplikacji uniksowych oraz webowych Damian „webnull” Kęska.

Wbudowana obsługa libnotify pozwala zintegrować się z systemowymi powiadomieniami, a obsługa Jabbera doskonale nadaje się na serwer, który może wysyłać nasze powiadomienia nawet na telefon komórkowy.

nbnotify - pulpit

Cały program został zaprojektowany tak, aby działał niezależnie od środowiska graficznego i bibliotek w systemie. Dzięki temu można dowolnie włączać oraz wyłączać wbudowane komponenty, takie jak obsługa Jabbera, libnotify (powiadomienia systemowe w linuksie i innych uniksach), dźwięk, czy wtyczki zapewniające dostęp do konkretnych portali.

Oprócz subskrypcji wymienionych w programie portali, możemy także dodać do obserwacji kanał RSS z portalu, który nie jest przez program obsługiwany. Do obsługi tego wszystkiego dostajemy shellową aplikację nbnotify, która jest jednocześnie klientem oraz serwerem, a także dodatek do Chrome który pełni funkcję nakładki graficznej.

Pakiety dla Debiana oraz Arch Linux znajdują się w katalogu na serwerze lustrzanym. Źródła dostępne są w systemie kontroli wersji git w serwisie github.

9 Komentarze

Odpowiedz