NeteXt’73 Kernele v30.1 z obsługą kompresji lzo, lz4 i deflate

15
2430
NeteXt'73
NeteXt'73

Projekt NeteXt’73 ogłosił wydanie Kerneli v30.1, które są oparte o jądro Ubuntu 12.04, Ubuntu 12.10, Ubuntu 13.04, Ubuntu 13.10 i Ubuntu 14.04 w wersjach 64 bitowych. Wraz z nimi dostarczane są odpowiednio przystosowane do działania sterowniki nVidia Linux Display Driver oraz AMD Catalyst. Kernele posiadają auto-grupowanie (Automatic process group scheduling), używają dwóch planistów: CFQ (dla dysków zwykłych) i noop (dla dysków SSD) oraz wyłączono SELinux.

Dodano pełne wsparcie dla dla mechanizmu zswap, w tym kompresji lzo (standardowej), ale także lz4 i deflate. Owa funkcja została dodana we wpisach GRUB.

Objaśnienie trybów kompresji:

  • lzo – to standardowy tryb kompresji dla mechanizmu zswap. Kompresor ten zapewnia bardzo wysoki stopień kompresji, jednaj jest to okupione dłuższym czasem kompresji i dekompresji danych, co oczywiście przejawiać się może dłuższym czasem reakcji oraz większym obciążeniem zasobów [Procesora],
  • lz4 – to kompresor o wysokim stopniu kompresji, przy jednoczesnym bardzo wydajnym procesie dekompresji – nawet 4-5 x szybszym niż w przypadku lzo. Tu jednak minusem jest zajęcie większych zasobów Ram, ze względu na mniejszy współczynnik kompresji,
  • deflate – to kompresor wykorzystujący mechanizmy wykorzystujący algorytm LZ77 oraz kodowanie Huffmana. Jest słabsza metodą kompresji niż w/w.
Poprzedni artykułxf86-video-ati 7.4.0
Następny artykułPlasma Media Center 1.3
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

15 KOMENTARZE

  1. Dziwne że nie informujecie o nowej wersji basha, grepa, man-a, coreutils, waniliowego Linuksa, itd. skoro informujecie o każdej nowej wersji NetExta

    • Więc pisz o tym tutaj, na pewno przyjmą te newsy, sam chyba zauważyłeś że newsy tutaj są w bardzo skróconej wersji. Ten serwis nie jest prowadzony z takim rozmachem jak dobreprogramy czy brukowiec komputerświat.

    • Hm, jak by to powiedzieć, nie do końca zrozumiałeś o co mi chodzi. Ale nie ważne, więc przepraszam za zaśmiecanie wątków.

    • Serwis OSWorld.pl nie działa zarobkowo, zatem każda osoba może pisać pod
      swoim imieniem i nazwiskiem dowolne artykuły. Jest to serwis społecznościowy poświęcony Open Source. DP.pl czy komputerświat mają bogatych sponsorów i tyle.

    • Informujemy o nowych wersjach ww aplikacji, wystarczy czasem spojrzeć tylko. Jeżeli masz jakieś ciekawe newsy, to zapraszamy do wysyłania propozycji lub dołączenia w nasze szeregi.

  2. Wcześniej reklamowanie tych kerneli też mnie wkurzało, bo nie widziałem żadnej różnicy w działaniu systemu, a nawet pogorszenie.

    Kilka dni temu zainstalowałem wcześniejszą wersję kernela i jest zauważalna różnica w działaniu komputera.
    1. Komputer uruchamia się szybciej.
    2. W końcu da się pograć na iGPU Haswell. Na „czystym” Linuksie, wydajność tego iGPU jest żałosna w porównaniu z Windows.
    3. Nie ma tych spowolnień, kiedy robi kilka rzeczy obciążającychna komputer na raz.

    • Szczerze – najlepiej zbudować kernel pod siebie. To naprawdę nic trudnego i można śmiało zrobić nawet z kursem „krok po kroku”. Domyślne kernele są ogólne i to ma swoje zalety (działa właściwie na wszystkim), ale też wady. Jak sam zbudujesz jądro chociażby z flagą -march=native to już będzie o niebo lepiej.

    • Oczywiście, ale nie każdy ma na to czas i nerwy. Nie wiem czy to przypadek, czy faktycznie coś dało, ale w Unigine mam wzrost na 3.15 o 3% punktów, niby mało a jednak coś.
      Ostatnie 2 próby ręcznej kompilacji kończyły się na przywracaniu sterowników GPU, nie mam czasu ostatnio się w to bawić.
      Czy tak o niebo lepiej, to bym nie powiedział, różnie jest.

    • Wyczułem twój sarkazm. Jednak, jest to bardzo proste. Pobieramy źródła, klikamy na ikonkę build kernel, klikamy na akceptuję licencję po czym klikamy dalej… dalel… będąc pytani o włączenie danego modułu. Możemy także kliknąć, Detect my hardware automatically, po czy instalator wykrywa dystrybucję i stosuje odpowiednią konfigurację. Możemy nawet zaznaczyć, jakie patche chcemy aby były nałożone na kernel.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj