Netscape 9.0

Netscape 9.0

przez -
0 707

Jak możemy przeczytać w oficjalnym blogu, zbliża się wydanie dziewiątej wersji przeglądarki Netscape. Nowa wersja ma zostać wydana jednocześnie dla platform Windows, Linux i Mac OS .

Jak widać na udostępnionym przez firmę Netscape wycinku obrazka tak jak obecna, nowa wersja będzie opierała się na Firefoksie (2.0) – przeglądarka będzie obsługiwała kanały RSS za pomocą tzw. dynamicznych zakładek, które zostały porzucone w wersji 8 Netscape’a. Netscape 9 będzie jedynie przeglądarką internetową – bez wbudowanego klienta poczty i edytora HTML. Bedzie za to mocno zintegrowana ze stroną i usługami firmy Netscape poprzez cały szereg wtyczek.

 width=

Ze względu na popularność jakiej dorobiły się produkty Mozilli, warto przypomnieć, że projekt Mozilla został  utworzony w roku 1998 przez firmę Netscape. Pierwszą wersją Netscape’a bazującą na pakiecie Mozilli (obecnie jest to projekt SeaMonkey) była wersja 6 wydana w roku 2000. W roku 2003 Netscape oświadczył, że przestaje wydawać nowe wersje przeglądarki. Rok później jednak firma zmieniła zdanie i wydała wersję 7.2 zawierającą między innymi Netscape Toolbar stworzony przez Mozdev Group.

Kolejna, ósma edycja była przełomem w historii – porzucono wszystkie dodatki nie związane z przeglądaniem internetu i oparto projekt o Firefoksa. Była to również wersja stworzona przez zewnętrzną firmę – Mercurial Communications. Obecna wersja 8.1.2 posiada wszystkie funkcje wymagane przez nowoczesne przeglądarki – narzędzia antyphishingowe, skaner spyware czy rozszerzoną obsługę kanałów informacyjnych RSS.

Nadchodząca wersja jest znów tworzona przez deweloperów Netscape’a – wygląda na to, że Netscape jednak liczy na odbudowanie swojego udziału na rynku przeglądarek. W latach dziewięćdziesiątych był używany przez ponad 80
procent użytkowników – obecnie jego udział jest na poziomie niecałego procenta.

Brak komentarzy

Odpowiedz