Netscape ostatecznie składa broń

Netscape ostatecznie składa broń

przez -
0 529
Internet

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami, Netscape wydało ostatnią już wersję swojej niegdyś sławnej przeglądarki – Netscape Navigator. Wersja oznaczona numerem 9.0.0.6 nie zawiera żadnych zmian, poza narzędziem migration tools. Tuż po zainstalowaniu przeglądarki wyświetla nam się komunikat, że wparcie dla tej przeglądarki kończy się z dniem 01.03.2008 i że wszystkim jej użytkownikom zaleca się przejście na inne przeglądarki, np. Flock lub Mozilla Firefox. Ponad 14 lat temu pierwsza publiczna wersja, znana wtedy pod nazwą Mosaic Netscape, ujrzała światło dzienne. W 1995 roku panowała ona na rynku przeglądarek internetowych. Jej udziały wynosiły około 80% i nie miał dla siebie godnego konkurenta.

Problemy pojawiły się w momencie kiedy firma Microsoft zaczęła włączać do swojego systemu Windows 95 swoją przeglądarkę internetową – Internet Explorer. Ponieważ produkt był za darmo dołączany do systemu, a zwykli użytkownicy nie wiedzieli co to przeglądarka internetowa, nikt nie myślał o instalacji innego oprogramowania jakim by wtedy Netscape Navigator. Popularność produktu spadała, co w końcu skończyło się totalną jej porażką, zapomnieniem i zarzuceniem projektu przez autorów w roku 1998.

Niedawno projekt odżył, ale przy sporej konkurencji ze strony Firefoksa nie miał większych szans powodzenia, więc pod koniec 2007 roku, AOL, właściciel Netscape, ogłosił koniec wsparcia dla tego produktu z dniem 01.02.2008. Data ta została potem przesunięta o miesiąc, aby móc wydać właśnie ostatnią wersję przeglądarki, ułatwiającą migrację na inne produkty.

Brak komentarzy

Odpowiedz