NetworkManager 0.9.10 z mntui i osobnymi wtyczkami niektórych usług

0
1675
Sieci
Sieci

Dan Williams z firmy Red Hat ogłosił wydanie NetworkManager 0.9.10. Jest to zestaw narzędzi, mających na celu uproszczenie korzystania z sieci komputerowych opartych na Linuksie i innych uniksopodobnych systemach operacyjnych. Najnowsze wydanie wnosi sporo nowości i zmian do projektu, począwszy od narzędzi konsolowych, poprzez wtyczki i funkcje, a na interfejsie graficznym kończąc.

Dodano nmtui, czyli interfejs graficzny do działania pod konsolą. Jest to swojego rodzaju alternatywa dla osób, które nie potrzebują uruchamiać pełnego środowiska graficznego, ale nie chcą również bawić się w konfigurację z użyciem komend. Całość została oparta na narzędziach curses.

Udoskonalono nmcli, zestaw komend którymi zrobimy tyle samo lub nawet więcej, aniżeli z użyciem interfejsu graficznego:

  • Dodano obsługę interaktywnej edycji
  • Dodano edycję pojedynczej linii
  • Pojawiła się szczegółowa pomoc
  • Dodano uzupełnianie zakładek
  • Udoskonalono uzupełnianie składni Basha

Rozdzielono na osobne wtyczki usługi: Wi-Fi, WWAN, Bluetooth, ADSL, WiMAX. Ma to na celu zmniejszenie rozmiaru całej aplikacji, łatwiejszą optymalizację kodu, zmniejszenie zużycia dysku i pamięci oraz zmniejszenie zależności. Dodatkowo osoby budujące minimalny system, nie będą potrzebowały wszystkich funkcji. Główny demon NetworkManagera ma teraz wielkość 1 MB.

Zlikwidowano potrzebę używania dbus-daemon i PolicyKit w przypadku operacji wymagających praw administratora. Usunięto potrzebę użycia pozwolenia D-Bus – at_console, podczas zdalnego zarządzania SSH. Ma to ujednolicić ustawienia uwierzytelniania pomiędzy systemami Fedora i opartymi o Debiana. Wszystkie wymagane autoryzacje, odbywają się poprzez PolicyKit.

Dodano obsługę Data Center Bridging, które zapewnia odpowiednią przepustowość łącza dla iSCSI i FibreChannel over Ethernet (FCoE). Cała konfiguracja odbywa się poprzez odpowiednie interfejsy w aplikacji.

Pojawiło się wsparcie dla konfiguracji różnych interfejsów, jak GRE, macvlan, macvtap, tun, tap, veth i vxlan. Dodatkowo usługa NetworkManager-wait-online systemd jest odpowiada za odpowiednie przydzielenie zasobów sprzętowych przy uruchamianiu starszych usług.

Pliku konfiguracyjne połączeń nie są już domyślnie sprawdzanie w kwestii zmian. Zmiana ta zlikwidowała częste problemy z kopiami zapasowymi, kopiowaniem systemu plików, po części skonfigurowanymi połączeniami itp. Opcję sprawdzania zmian można włączyć poprzez wpis: monitor-connection-files=true, ale zalecane jest edytowanie plików tak często jak chcemy, po czym przeładowanie ustawień: nmcli con reload.

Dodano możliwość przypisywania połączeń do nazw interfejsów, zamiast tylko do adresów MAC. Dodano nową opcję ignore-carrier, która ma zapobiegać awarii ważnej aplikacji, poprzez utratę połączenia internetowego. Pojawiła się opcja samodzielnej konfiguracji pliku /etc/resolv.conf, dzięki dodaniu wpisu: dns=none.

Małe pliki konfiguracyjne (configuration file snippets) można dodawać do /etc/NetworkManager/conf.d, aby zmienić mały zestaw opcji konfiguracyjnych.

Dyspozytor NetworkManagera otrzymał wywołanie pre-up, które pozwala na uruchamianie skryptów przed oficjalnym połączeniem się NetworkManagera do aplikacji. Dodano również wywołanie pre-down, które pozwala sieciowemu systemowi plików na zrzut danych przed rozłączeniem interfejsu.

Zmieniono sposób działania NetworkManagera, w kwestii istniejących plików konfiguracyjnych. Od teraz są one odczytywane przez D-Bus API, wrzucane do programu i tam można je zmieniać. Deweloperzy mają nadzieję, że wiele osób będzie zadowolonych z tej zmiany.

Udoskonalono obsługę VPN, w tym Openswan/Libreswan/Strongswan. Dodano sporo nowych opcji konfiguracyjnych do D-Bus API, a wtyczki VPN wymagają teraz podania dodatkowego hasła, podczas nawiązywania połączenia.

Warto przy tym wspomnieć o wtyczce OpenVPN, która jest bardzo popularna wśród wielu osób. Niestety, od ponad 4 lat istnieje propozycja dodania opcji Keepalive lub Ping, które można ustawi oraz byłyby obsługiwane podczas wczytywania gotowego pliku konfiguracyjnego: Bug 651657 – OpenVPN – unable to specify values for „ping” or „ping-exit” or related options. W ostatnim czasie zespół OSWorld skontaktował się z deweloperami projektu, którzy obiecali w ciągu najbliższych kilku tygodni zostanie dodany odpowiedni kod. Póki co, jedynym sposobem jest załączenie ręcznie pingowania na adres bramy.

Dodano wsparcie dla własnych zakresów IP przy współdzieleniu połączenia internetowego. Pojawiła się obsługa automatyczne nawiązywania połączenia WWAN, a także lepiej działający tryb samolotowy. Ulepszono obsługę błędnych połączeń i ich ponowne nawiązywanie, co szczególnie tyczy się złych haseł w WiFi i Access Pointach.

ŹRÓDŁOblogs.gnome.org
Poprzedni artykułSymulator wyścigów Project CARS zostanie wydany na Linuksa
Następny artykułCalculate Linux 13.19
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj