Nokia zamyka oddział Qt w Australii

Nokia zamyka oddział Qt w Australii

przez -
7 724
Nokia

Nokia ogłosiła, że pod koniec sierpnia tego roku zamknie jedno ze swoich biur, w Brisbane na terenie Australii. W tamtejszym oddziale pracuje zespół zajmujący się rozwojem modułów Qt3D, QtDeclarative, QtMultimedia, QtSensors i QtSystems. Firma twierdzi, że powodem zamknięcia są ostatnie zmiany w strukturze zarządzania projektem Qt.

W 2009 roku Nokia uwolniła źródła biblioteki Qt na licencji LGPL. Następnie w marcu 2011 roku roku sprzedano usługi komercyjne Qt firmie Digia, a w październiku projekt Qt stał się w pełni open source. Nokia twierdzi, że próbuje zrobić cały ekosystem Qt niezależnym, w przypadku gdyby ona sama miała problemy, jednakże widać że firma pozbywa się praktycznie wszystkiego, na czym by mogła osiągnąć sukces.

Wielu obecnych deweloperów jest z tej decyzji niezadowolonych. Ci, co pracowali w Australii mają trzy wyjścia: pracować zdalnie na miejscu, przenieść się do innego oddziału za granicą lub szukać sobie nowej pracy. Lars Knoll, Qt Chief Architect już potwierdził, że całe zamieszanie spowoduje opóźnienie w wydaniu Qt 5, ponieważ rozwijane moduły były jednymi z ważniejszych składowych nowej wersji.