Nouveau potrzebuje pomocy przy zarządzaniu zegarami pamięci

Nouveau potrzebuje pomocy przy zarządzaniu zegarami pamięci

przez -
3 509
X.Org

Martin Peres wystosował na liście dyskusyjnej prośbę o przetestowanie nowego kodu sterowników Nouveau, które zajmują się zarządzaniem taktowania pamięci. Projekt Nouveau ma na celu być zamiennikiem dla zamkniętych sterowników Nvidia, której otwarty sterowników jest praktycznie martwy. Dzięki pomocy społeczności programiści będą mogli szybciej sprawdzić działanie nowego kodu na różnym sprzęcie bez konieczności jego szukania.

Martin i dwóch innych inżynierów, zajmują się dodaniem wsparcia zarządzania zegarami pamięci, dzięki czemu będzie łatwiejsze i mniej niebezpieczne, manipulowanie zegarami pamięci. Nie tak dawno dodano odpowiednie łatki do zarządzania poborem energii, jednakże nie jest do końca działające rozwiązanie. Programiści Nouveau napisali troszkę kodu, ale tabela BIOSu wideo, która przechowuje czasy vRAM, zawiera wiele “magii” (lub pewne wątpliwości z inżynierii wstecznej). Dlatego potrzebna jest pomoc w postaci zrzutów BIOSu i rejestrów procesorów Nvidia.

Dla zainteresowanych pomocą w tym projekcie powstała specjalna strona GitHub Wiki. Wymagane są karty graficzne z chipsetem NV40 i wyższe. Na stronie jest dokładnie opisane, jak wykonać zrzut BIOSu i pobrać odpowiednie rejestry oraz czasy karty graficznej Nvidia.