Novell przejmuje firmę SiteScape

Novell przejmuje firmę SiteScape

przez -
0 331
SUSE - nowe logo

Novell poinformował o przejęciu firmy SiteScape należącej do ścisłej czołówki producentów otwartego oprogramowania do wspomagania pracy zespołowej. Firma SiteScape jest też znana jako twórca nowatorskiego projektu ICEcore, w ramach którego można budować rozwiązania do pracy w grupie oparte na technologiach Web 2.0. Novell dzięki przejęciu firmy SiteScape uzyska bezpośredni dostęp do technologii wspomagającej pracę grupową i komunikację w czasie rzeczywistym. Zajmie też tym samym pozycję niekwestionowanego lidera w dziedzinie otwartego i jednocześnie przygotowanego dla biznesu oprogramowania zwiększającego produktywność pracowników.

Rozwój technologii Web 2.0 stwarza nowe możliwości w zakresie komunikacji i pracy zespołowej, mówi Mark Levitt, szef programu korporacyjnych środowisk pracy zespołowej w IDC. Klienci korporacyjni, w tym także małe i średnie firmy, szukają rozwiązań integrujących komunikację w czasie rzeczywistym, telekonferencje i telefonię internetową, wirtualne przestrzenie robocze, portale społecznościowe, blogi i systemy wiki w nowatorskie środowisko usprawniające pracę zespołową. Połączone rozwiązania firm Novell i SiteScape wyróżniać się będą charakterystyczną dla projektów open source dynamiką rozwoju oraz zgodnością operacyjną i wieloplatformowością – co wynika z oparcia ich na otwartych standardach. Wszystko to da istotny impuls dla rozwoju systemów dla pracy zespołowej w przedsiębiorstwach.

Firma SiteScape, założona w 1995 r., jest dostawcą rozwiązań wspomagających komunikację i pracę rozproszonych zespołów. Jej klientami są firmy z rozmaitych branż przemysłu i instytucje rządowe. Zintegrowane rozwiązania SiteScape są oparte na technologiach internetowych i wspierają zarządzanie wiedzą i projektami, telepracę, sprzyjają zapewnieniu ciągłości działania firm i instytucji, usprawniają procesy związane z przekazywaniem zadań (workflow). Firma Novell to producent m.in. oprogramowania pocztowego i pracy grupowej GroupWise. Nawiązała ona bliską współpracę z SiteScape w 2007 r., by uzupełnić posiadane rozwiązania wspomagające pracę zespołową o obsługę wirtualnych przestrzeni pracy zespołowej i telekonferencji opartych na otwartej technologii ICEcore. Zgodnie z przyjętą przez Novella zasadą zapewnienia zgodności operacyjnej, przygotowane oprogramowanie Novell Teaming + Conferencing działa zarówno w środowisku systemu Linux, jak i Windows, a także współpracuje z pakietami Lotus Notes, Microsoft Exchange oraz oczywiście GroupWise. Wirtualne przestrzenie robocze, dostępne w bezpieczny sposób dla użytkowników pracujących zarówno wewnątrz firmy, jak i poza nią, udostępniają liczne narzędzia wspomagające pracę zespołową, jak blogi, wiki, komunikatory, czat, czy internetowe telekonferencje. Przejmując SiteScape, Novell wzmacnia swe zaangażowanie w rozwój tych technologii, zyskuje większą swobodę tworzenia produktów potrzebnych klientom i partnerom, a także zwiększa swój potencjał w zakresie nowatorstwa i zgodności operacyjnej rozwiązań wspomagających pracę grupową.

Przejęcie SiteScape wprost wpisuje się w naszą strategię – mówi Ron Hovsepian, prezes i dyrektor generalny firmy Novell. Z jednej strony ułatwia nam promowanie rozwiązań open source w sektorze korporacyjnym, z drugiej zaś wzbogaca naszą ofertę o ważne technologie w obszarze o wielkim potencjale wzrostu. Najważniejszą korzyścią jest jednak to, że pozwoli nam ono zaoferować klientom nowe, otwarte rozwiązania wspomagające pracę zespołową, umożliwiające uwolnienie się od monopolu jednego dostawcy oraz łatwą integrację platform Linux i Windows.

Finansowe szczegóły transakcji nie zostały ujawnione.