Nowa wersja GPL dla aplikacji internetowych

Nowa wersja GPL dla aplikacji internetowych

przez -
0 578
Open Source

Nowa wersja licencji GPL stworzona specjalnie z myślą o aplikacjach internetowych została wydana przez Fundację Wolnego Oprogramowania (FSF). Licencja ta ułatwi deweloperom dotarcie do kodu źródłowego aplikacji i przez to może przyczynić się do rozbudowania społeczności open source. Popularna otwarta licencja GPL została stworzona z myślą o oprogramowaniu instalowanym na komputerze. W świetle tej licencji ten, kto dokonywał dystrybucji wolnego oprogramowania, musiał dostarczyć je wraz z kodem źródłowym. Jeśli jednak zmodyfikowane oprogramowanie było udostępniane jako usługa w Sieci, takiego obowiązku nie było.

Wydana wczoraj licencja GNU Affero General Public License version 3 (GNU AGPLv3) bazuje na GPLv3, ale nakłada na licencjobiorcę dodatkowy warunek. Jeśli zmodyfikowane przez niego oprogramowanie działa jako usługa w sieci, to korzystający z tej usługi użytkownik powinien mieć dostęp do kodu źródłowego.

Dzięki nowej licencji rzadziej będzie dochodziło do sytuacji, gdy modyfikacje w aplikacjach internetowych pozostaną nieznane społeczności open source.

v3 umożliwia włączenie do projektu kodu udostępnionego na licencji GPLv3. Oznacza to, ze twórcy korzystający z licencji Affero będą mieli od razu dostęp do wielu bibliotek i innych materiałów źródłowych.

Pierwszy szkic licencji AGPL został opublikowany 5 czerwca i od tego czasu w FSF toczyła się dyskusja na jej temat. Początkowo rozważano dodanie Affero jako dodatku do licencji GPLv3, ale ostatecznie zdecydowano o wydaniu odrębnej licencji.

Pełny tekst licencji GNU Affero General Public License version 3 znajdziemy na stronie FSF.

Źródło: di.com.pl.

Brak komentarzy

Odpowiedz