Nowe natywne narzędzie KVM dla Linuksa

Nowe natywne narzędzie KVM dla Linuksa

przez -
1 931
KVM

Osoby znające QEMU wiedzą, że jest to świetne narzędzie do wirtualizacji maszyn. Jednakże, aby móc w ogóle go używać, trzeba wpierw zainstalować. Pojawiła się zatem alternatywa, napisana całkowicie od zera, która została zaprojektowana, jako proste i lekkie rozwiązanie – natywne narzędzie KVM dla Linuksa. Autorami owego projektu są Pekka Enberg, Cyrill Gorcunov, i Asias He.

Głównym celem jest możliwość bezpośredniej implementacji w jądrze maszyny wirtualnej, która będzie wykorzystywała Kernel Virtual Machine i da się zastąpić obecne QEMU w niektórych przypadkach, np. gdy nie ma dostępu do Internetu, a trzeba szybko coś sprawdzić. Narzędzie jest niezależne od BIOSu i posiada minimalną liczbę emulacji starszych typów urządzeń. Zostało w całości napisane w języku C i posiada niecałe 5000 linii kodu.

Ciekawostką jest sam wpis, jaki został umieszczony na stronie:

The goal of this tool is to provide a clean, from-scratch, lightweight KVM host tool implementation that can boot Linux guest images (just a hobby, won’t be big and professional like QEMU) with no BIOS dependencies and with only the minimal amount of legacy device emulation.

Bardzo podobny wpis dał Linus Torvalds w 1991 roku, kiedy rozpoczynał projekt jądra Linux. We wpisie wystarczy zmienić słowo „QEMU” na „GNU”.

Aktualnie program potrafi postawić obraz Linuksa i daje możliwość dostępu do niego po przez konsolę na hoście terminala. Np. można uruchomić maszynę gościa w terminalu lub po przez SSH i zalogować się do niej bez potrzeby jakiejkolwiek instalacji.

1 komentarz

  1. […] Nowe natywne narzędzie KVM dla Linuksa Osoby znające QEMU wiedzą, że jest to świetne narzędzie do wirtualizacji maszyn. Jednakże, aby móc w ogóle go używać, trzeba wpierw zainstalować. Pojawiła się zatem alternatywa, napisana całkowicie od zera, która została zaprojektowana, jako proste i lekkie rozwiązanie – natywne narzędzie KVM dla Linuksa. Autorami owego projektu są Pekka Enberg, Cyrill Gorcunov, i Asias He. […]

Odpowiedz