Nowości w systemie Fedora 16

4
1243
Fedora
Fedora

W czwartym kwartale tego roku możemy się spodziewać wydania kolejnej wersji systemu Fedora. Ale już teraz trwają intensywne prace nad nowościami, jakie się znajdą w przyszłym systemie. Na początek warto wspomnieć, iż Fedora Engineering Steering Committee (FESCo) zatwierdził system plików Btrfs, jako domyślny dla nowego wydania. Fedora od jakiegoś czasu posiadała go, jako opcję podczas instalacji, jednakże wielu użytkowników wybierało sprawdzony i stabilny Ext4. Nie wiadomo, jak wpłynie to na działanie całego systemu, jednakże jest to jedno, z bardziej odważniejszych posunięć w historii tego projektu.

Jako domyślne jądro Linux będzie wersja 3.0 lub 3.1, X.Org Server 1.11, Mesa 7.12-devel, GNOME 3.2, i KDE SC 4.7. Kodowa nazwa systemu brzmi Verne.

Prócz tego z zatwierdzonych zmian:

  • Dokończenie usuwania HAL (Hardware Abstraction Layer) odkąd nie jest on praktycznie używany, a jego miejsce zajęły UDisks, UPower, libudev, itd.
  • Integracja Cloudstack dla Fedora cloud computing (przetwarzanie w chmurach)
  • Użycie Aeolus Conductor, jako interfejsu sieciowego dla tworzenia i zarządzania instancjami chmur
  • Integracja Blendera 2.5 – ostatniego ważnego wydania narzędzia 3D
  • Aktualizacja Glasgow Haskell Compiler / Haskell Platform
  • Integracja Sheepdog w Fedorze. Jest to rozproszony system przechowywania obiektów dla KVM/QEMU
  • Dokończenie przenoszenia skryptów sysVinit do plików systemd UInit

Propozycje niezatwierdzone:

  • Dołączenie narzędzi programistycznych języka ADA w Fedora
  • CloudFS: gotowa wersja GlusterFS dla chmury
  • Usunięcie ConsoleKit i zapewnienie automatycznego wsparcia wielostanowiskowego, oraz innych powiązanych zmian
  • Bazujący na jądrze pvops, jako usługa Dom0 dla systemu wirtualizacji bazującym na Xen. Dzięki jądru Linux 3.0 będzie od teraz pełne wsparcie dla Xen

Więcej o funkcjach znaleźć można na fedoraproject.org.

Poprzedni artykułnVidia Linux Display Driver 275.09.07
Następny artykułIIC Magazine 02/2011
Michał Olber
Interesuję się głównie sprzętem i działaniem jego pod systemami GNU/Linux. Testuję różne dystrybucje i robię recenzje. Interesuję się działaniem sprzętu pod Linuksem, dzięki czemu wiem, jaki zestaw komputerowy wybierać :)

4 KOMENTARZE

  1. Ciekawe czy to Btrfs stanie się standardem w świecie Linuksa? Ciekawi mnie również jak potoczą się losy RPM. Czy nastąpi fuzja z piątką czy wydadzą szóstkę?

  2. […] Twórcy jądra zoptymalizowali kod systemu plików Btrfs oraz poszerzyli go o nowe funkcje, które nadal są w fazie eksperymentalnej. Główny programista Oracla, Chris Mason powiedział, że są to największe zmiany w tym systemie plików jakie zostały do tej pory zacommitowane. Owe zmiany mogą zadecydować, czy Btrfs będzie domyślnym systemem plików w dystrybucji Fedora 16. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj