Opieka pod koniec życia, jest stresująca zarówno dla pacjentów jak i ich bliskich. Teraz za pomocą nowego algorytmu można zapewnić lepszą opiekę dla osób podczas ostatnich miesięcy życia.
Artykuł opublikowany w Stanfort ukazuje głęboką sieć neuronową, która może przyjrzeć się zapisom funkcji życiowych pacjenta, szacując zagrożenie zgonu już od 3 miesięcy do 12 miesięcy. Zespół stwierdził, że będzie to dobry sposób na identyfikacje pacjentów, którzy mogą być leczeni paliatywnie. Ważne jest to również, że algorytm tworzy również raporty, z informacjami na temat przewidywań.
W artykule wskazano, że brak jest specjalistów w zakresie leczenia paliatywnego, dla pacjentów oznacza to opóźnienia w usługach lekarskich. Tak więc algorytm, pomoże lekarzom skoncentrować się na najbardziej potrzebujących pacjentach.
System działa, poprzez analizę elektronicznej kilkunastoletniej dokumentacji medycznej pacjenta. Generuje prognozę na temat śmiertelności pacjenta, raport dla lekarzy, który dokonuje przeglądu w jaki sposób doszło do zakończenia życia.
Analiza zostaje dokonana na podstawie czynników, które obejmują informacje: ilość dni spędzonych w szpitalu, przepisywane leki, nasilenie choroby, diagnozy.
Pierwsze testy systemu wyszły pozytywnie, jest on wykorzystywany w programie pilotażowym w szpitalu uniwersyteckim, chociaż nie wiemy dokładnie gdzie.
Da się zauważyć, że lekarze bardziej ufają i akceptują zautomatyzowany system jeśli rozumieją jego rozumowanie, Andrew Ng szef badań nad sztuczną inteligencją, pracował nad innymi systemami i odkrył że przewyższają one lekarzy przy diagnozowaniu chorób płuc oraz wykrywaniu arytmii serca. Gdyby było jeszcze dodane wyjaśnienie, na temat nadludzkich umiejętności maszyn to byłoby jeszcze większym postępem.