Nowy KMix – czyli odświeżony wygląd i lepsza współpraca z PulseAudio

Nowy KMix – czyli odświeżony wygląd i lepsza współpraca z PulseAudio

przez -
11 1060
KDE

Trever Fischer przedstawił wygląd i założenia dla odświeżonej wersji miksera dźwięku KDE – KMix. Projekt został zapoczątkowany w 2001 roku przez Christiana Eskena i od tamtej pory nie był w ogóle zmieniany. Postanowiono zatem wykorzystać istniejący kod, udoskonalić i przystosować do współczesnych realiów. Wygląd nowego KMixa wzorowany jest na Pavucontrol, czyli Kontroli Głośności PulseAudio.

Głównymi założeniami są:

 • powstanie demona kmixd, zarządzanego przez DBus, oraz posiadającego obsługę wielu jednocześnie ładowanych wtyczek (np. Alsa, PulseAudio),
 • kmixd uruchamiany tylko w razie potrzeby, pozwoli to na skrócenie czasu startu oraz ograniczy zużycie zasobów
 • interfejs oddzielony od logiki aplikacji, dzięki temu łatwo będzie mógł powstać nowy interfejs w QML, Plasmie, QtWidgets, czy tez w innym języku posiadającym wsparcie dla DBus,

Kod źródłowy jest dostępny w KDE KMix Git, z ostrzeżeniem, że ​​jest to wersja wstępna i wymaga jeszcze trochę pracy. Nieznana jest data wydania, ale Trever ma nadzieję, że zdąży przed wydaniem KDE SC 4.13. Łatki są mile widziane.

11 Komentarze

 1. Zaraz, zaraz to jednak beda nastepne wydania KDE 4.XX? Co post to inna informacja.

  P.S. Widze, ze ktos juz newsa updatowal: http://osworld.pl/kde-sc-4-11-bedzie-posiadalo-dl

  Mogliscie normalnie przyznac sie do bledu i umiescic sprostowanie a tak umiescilem komentarz dotyczacy oryginalnej tresci a ludzie, czytajacy pozniej widzieli juz inna tresc.. robicie ze mnie idiote?

  • Napisaliśmy sprostowanie we współpracy z jednym z czytelników, który do nas osobiście napisał. Maile są podane i wystarczyły tylko dobre chęci :)

  • Nie chodzi mi tu o to, ze chcialem wam zglosic blad, tylko o to, ze zmieniliscie jedna z kluczowych informacji zawartych w newsie a nie bylo to nigdzie oznaczone. Sam zreszta tego bledu nie bylem swiadomy poniewaz uznalem, ze autor zweryfikowal wpierw to co chce przekazac czytelnikom. No chyba, ze prosperujemy do ospudelek czy osfakt. Takie poprawki zazwyczaj robi sie piszac nieprawdziwe zdanie przekreslana czcionka a nastepnie wpisujac poprawne. Moje zdenerwowanie nie wynika z tego, ze popelniliscie blad bo kazdemu moze sie zdarzyc ale z tego, ze ktos kto przeczytal mojego posta, ktory odnosil sie do oryginalnego tekstu – "koniec serii kde 4.XX" – dochodzi do wniosku, ze nie umiem czytac bo jak byk teraz stoi, ze beda wersje 4.12, 4.13..?

 2. Ciekaw jestem jak przeciętny użytkownik będzie radził sobie z takim mikserem? Na pierwszy rzut oka jest dużo bardziej skomplikowany niż stary.

  Co jakiś czas instaluję jakąś dystrybucję i patrzę co się zmieniło na lepsze (od strony przeciętnego użytkownika). Od bardzo dawna nic…, a wydawać się by mogło że środowiska graficzne tworzy się dla ‚mas’ ;-)

 3. Jak dla mnie to obsługa dźwięku w ramach Pulse Audio jest w ogóle zrąbana. Zewnętrznej karty 5+1 na usb jeszcze mi nie obsłużyło bez trzasków, a jedynym na to sposobem jest kilku/kilkunastokrotna zmiana wyjścia 2:0 / 5:1… Czy ktoś ma podobny problem i wie jak go naprawić? (alsa i inne OSSy odpadają)

Odpowiedz