Nowy, przyjazny OpenOffice.ux.pl

Nowy, przyjazny OpenOffice.ux.pl

przez -
0 217
Linux Tux

Opublikowany w dniu dzisiejszym pakiet biurowy OpenOffice.ux.pl 2.3 oferuje bardzo wiele nowości poszerzających funkcjonalność oraz bezpieczeństwo oprogramowania. Jednakże najważniejszą zmianą jest możliwość skorzystania z formatu OpenDocument 1.1, przez co pakiet stał się zdecydowanie bardziej przyjazny dla niepełnosprawnych.

Najnowsza wersja ODF (OpenDocument) wprowadza szereg udogodnień dla osób niewidomych oraz niedowidzących. Warto podkreślić, że format ten spełnia wszystkie zalecenia (W3C World Wide Web Consortium) odnoszące się do konstrukcji plików odczytywanych przez syntezatory mowy. Ponadto dokument opracowany w ODF 1.1 będzie mógł zawierać dodatkowe opisy tekstowe do zamieszczonych linków oraz obrazków. Niepełnosprawni zyskają również ułatwienia w nawigacji po prezentacjach multimedialnych. Dzięki pełnej zgodności pomiędzy poprzednią i aktualną wersją ODF, przejście do nowego formatu jest płynne i niezauważalne.

“Dzięki implementacji ODF w wersji 1.1, pakiet biurowy OpenOffice.ux.pl będzie wzorcowym rozwiązaniem dla osób niepełnosprawnych.” – powiedział Grzegorz Zdonek z firmy Ux Systems. “Wprowadzone właśnie ułatwienia są kolejnym dowodem na to, że otwarty format OpenDocument jest najlepszym wyborem dla każdego.”

Wśród innych nowych elementów pakietu OpenOffice.ux.pl 2.3 warto wymienić: nowy kreator wykresów, eksport dokumentu do coraz popularniejszego formatu MediaWiki oraz możliwość podglądu pliku w domyślnej przeglądarce internetowej jeszcze przed finalnym wygenerowaniem kodu HTML. Na wyższy poziom podniesiono zgodność modułu Calc z dokumentami w formacie XLS.