Nowy socket dla procesorów AMD

Nowy socket dla procesorów AMD

przez -
0 484
AMD

W 2008 swoją premierę będzie miał socket AM3, następca socketu AM2+ przeznaczony dla procesorów AMD. Głównym powodem stworzenia nowego gniazda jest implementacja obsługi pamięci DDR3 w nowe procesory AMD.

Producenci już tworzą szkice nowych płyt głównych. Pierwsze płyty z nowym socketem będą bazowały na mostu północnym AMD RS780 i południowym SB700, a komunikacja między nimi będzie się odbywać za pomocą linii PCIe 4x. Bezpośrednio z CPU będzie się komunikował mostek północny za pomocą HyperTransport link oraz pamięć DDR3 DIMM za pomocą 128-bitowej szyny, co jest możliwe dzięki temu, iż AMD umieszcza swoje kontrolery pamięci bezpośrednio w procesorze.

Prawdopodobnie płyty bazujące o RS780 będą miały 12 portów USB 2.0, 6 SATA II, 4 sloty na pamięci DIMM i zintegrowaną kartę dźwiękową AZALIA HD. Oprócz tego będą też modele z zintegrowaną kartą graficzną z wyjściami VGA i HDMI oraz kompozytowe wyjście TV-Out w skład którego będzię wchodzić gniazdo S-Video z HD TY-Out. Są to szkice więc nie wiadomo jak będzie wyglądała płyta w ostateczności. Jednak już te informacje świadczą o dużych możliwościach dla producentów płyt głównych.

AMD sugeruje, że nowe procesory AM3 będą kompatybilne z obecnymi chipsetami. Następnie sugerują, iż procesory AM2 nie będą działać na płytach głównych AM3, ale procesory AM3 będą działać na płytach głównych AM2+.