Numix Project ogłasza powstanie nowej dystrybucji Linuksa

Numix Project ogłasza powstanie nowej dystrybucji Linuksa

przez -
15 1426
Pulpit

Deweloperzy z Numix Project, popularnego zestawu ikon i tematów GTK, we współpracy z Nutrix S.A. ogłosili rozpoczęcie tworzenia nowej dystrybucji Linuksa. Nowy system będzie oparty na środowisku GNOME, jednakże w pełni zmodyfikowanym pod względem wyglądu oraz dostępnych opcji i narzędzi. Nie wybrano jeszcze domyślnej dystrybucji, na której zostanie oparty projekt. Poszukiwani są również chętni deweloperzy do współpracy.

Przeznaczeniem nowego systemu mają być gracze, gdzie zainstalowany będzie domyślnie Steam, ale dystrybucja będzie również odpowiednia do innych zastosowań.

15 Komentarze

 1. Podoba mi się różnorodność dystrybucji ale tej nie wróżę wielkiego sukcesu, ot twórcy ikon/styli próbują zrobić własną i zwerbować jeszcze deweloperów.

 2. Cóż, każdy może stworzyć własne distro Linuksa i to jest niezbywalne dzięki licencji.

  Niemniej czy jest tak naprawdę spory sens, aby tworzyć kolejną dystrybucję Linuksa – nie do końca go tu widzę, choć chyba rozgłos twórcy uzyskali, ponieważ ich WWW: „Bandwidth Limit Exceeded”. Trochę przypomina mi to sytuację z ElementaryOS – miało być głośno, było przez chwilę głośno, ale de facto rozgłos przycichł, wielkiego wsparcia deweloperów nie mają, a distro ciągnąć teraz trzeba (w sensie, użytkowników mają, ale podobno już wsparcia deweloperów trzecich nie za bardzo, więc muszą dusić się wyłącznie w swoim sosie). Dlatego jeśli Numix chce stworzyć distro nowe to należy zastanowić się, czy starczy im sił, aby ciągnąć wózek dalej, bo zrobić distro, które będzie miało jedno czy wydania, a później się zmyje – mogę i ja.

  • Co do eOS to pracują przecież nad następcą Luny, która ma być oparta na Ubuntu 14.04 i jak w przypadku Luny (opartej na 12.04) wyjdzie pewnie z rok po premierze protoplasty, ale za to będzie dopieszczona. Twórcy eOS mają inne podejście do tematu (mało, starsze pakiety, ale dopieszczone, estetyczne i zoptymalizowane) niż twórcy większości dystrybucji (dużo, szybko, najnowsze, ale zabugowane i niestabilne). I ja się cieszę, że się tacy w końcu w środowisku Linuksowym znaleźli. eOS to świetne distro dla osób, które chcą Linuksa używać a nie chcą się w niego zagłębiać. Zainstalowałem już je kilku osobom, których wiedza o komputerach jest znikoma, a którzy chcą z nich korzystać… i są bardzo zadowoleni – nie do uzyskania na distro, które się sypie, bo po pierwszym błędzie taka osoba, która sama nie potrafi sobie tego naprawić się do Linuksa zniechęci i wraca na Windows.
   Dzięki eOS Linuks może zdobyć serca tzw. „userów” (nieosiągalne przy „normalnych” distro) więc niech chłopaki sobie spokojnie i pomału przy nim grzebią, Ty się o nich nie martw;)

 3. Jak często słychać o nowych dystrybucjach, zbyt często. Z jednej strony to pozytywne, że ktoś ma ochotę się bawić i tworzyć coś własnego i niepowtarzalnego. Podobnie jest np. z szydełkowaniem. Jeśli jednak celem jest stworzenie czegoś dla użytkowników to zdecydowanie mniejszym marnotrawstwem byłoby wsparcie jednej z istniejących, popularnych dystrybucji.

  • Czy ja wiem. Gdyby wszyscy mieli takie podejscie to nie powstaloby np takie manjaro. User friendly dystrybucji opartych na debianie jest pelno a mi np brakowalo czegos opartego na archu na blaszaka tak zeby zainstalowac i uzywac i nie przejmowac sie niczym. Manjaro tutaj idealnie mi sie wpasowalo co prawda jest to jeszcze mlode distro i dluga droga przed nim zeby wszystko dopracowac – w wersji KDE strasznie kole w oczy np update manager, ktory sie strasznie wyroznia na tle QT chocby sama ikonka w systrayu lub np duplikacja funkcjonalnosci ubogi manjaro system manager vs kde system manger i obydwa dostepne na raz – ale jak najbardziej jest godne uwagi.

Odpowiedz