NVIDIA CUDA w pełni open source

NVIDIA CUDA w pełni open source

przez -
4 1260
nVidia

13 grudnia 2011 roku NVDIA ogłosiła otwarcie platformy CUDA, uwalniając w ten sposób cały kod źródłowy kompilatora CUDA. Compute Unified Device Architecture to opracowana przez firmę Nvidia uniwersalna architektura procesorów wielordzeniowych (głównie kart graficznych), umożliwiająca wykorzystanie ich mocy obliczeniowej do rozwiązywania ogólnych problemów numerycznych, w sposób wydajniejszy niż w tradycyjnych, sekwencyjnych procesorach ogólnego zastosowania.

Używając kodu źródłowego dla nowego kompilatora bazującego na LLVM, całość zostanie wydana w postaci CUDA Toolkit 4.1 i będzie przeznaczone dla badaczy i dostawców oprogramowania specjalistycznego.

Diagram kompilatora LLVM

Możliwości:

  • Wsparcie akceleracji GPU w większej liczbie języków programowania, włączając w to wiele nowych, jak i istniejących już języków specjalizowanych (domain-specific language – DSL).
  • Nowe zaawansowane możliwości w architekturze procesora i badawczych systemach heterogenicznych
  • Wsparcie aplikacji CUDA w szerokim spektrum maszyn wieloprocesorowych i procesorach wielordzeniowych

4 Komentarze

  1. Bardzo dobre posunięcie ze strony NVIDII. Naprawdę jestem w pełni podziwu dla tej firmy. Robią dobry sprzęt, dobre sterowniki i do tego uwalniają fajne technologie!

    Od dawna kupuję tylko sprzęt z Nvidią. Skoro firma szanuje mnie to ja będę ją promował :)

Odpowiedz