nVidia Linux Display Driver 295.40 – problemy ze sterownikami pod Linuksem

nVidia Linux Display Driver 295.40 – problemy ze sterownikami pod Linuksem

przez -
1 677
nVidia

Tydzień temu nVidia wydała sterowniki nVidia Linux Display Driver 295.40, które to usuwały lukę bezpieczeństwa, dającą atakującemu dostęp do konfiguracji karty graficznej, w postaci pamięci systemowej. Niestety, ale w ciągu kilku dni różne fora internetowe zawrzał od problemów, jakie zaczęły się pojawiać po ich instalacji. Po 5 dniach firma nVidia oficjalnie ogłosiła, że należy przeinstalować nową wersją na nVidia Linux Display Driver 295.33, dopóki nie zostanie rozwiązany problem.

Usterka dotyczy kart graficznych serii GeForce 6, GeForce 7 oraz GeForce 8800GTX i pierwszej generacji 8800GTS. Objawia się to źle wyświetlanym obrazem, kiepską wydajnością sprzętu graficznego, awariami X.Org Servera i tymczasowymi zmrożeniami pulpitu.

Dodatkowo u niektórych osób może występować złe pokazywanie częstotliwości zegara w nvidia-settings na kartach GeForce GTX 600 “Kepler”. Odpowiedzialny za to jest atrybut “GPU3DClockFreqs” i zakładka PowerMizer, który zamiast wyświetlać maksymalnie dostępne taktowanie rdzenia 1006MHz, pokazuje 705MHz. Jednakże sama karta graficzna pracuje z maksymalną dostępną wydajnością. nVidia zapowiedziała, że już pracuje nad poprawkami do tych kilku błędów.